Cene rastejo

Zvesti kupci nepremičnin na hrvaški obali ostajajo le Slovenci

Sanja Verovnik
30. 7. 2024, 15.05
Deli članek:

V hrvaških obalnih mestih in na otokih se pospešeno gradi, kot da bi kupci stali v vrsti za nakup nepremičnin. Realnost na hrvaškem trgu nepremičnin je drugačna - zanimanje je manjše, a cene ponekod še rastejo.

Profimedia
Opatija je še en hrvaški turistični biser, ki mu radi pripenjajo status elitne lokacije.

“Na hrvaški obali in na otokih se gradi, kot bi se množično kupovale nepremičnine. Realnost pa je povsem drugačna. Samo poglejte, koliko novogradenj je praznih, nekatere tako dolgo, da že propadejo,” nas opozori domačin Mare D. iz Privlake, priljubljenega letovišča, 18 kilometrov od Zadra. Tudi sam je pred desetimi leti zgradil šest apartmajev, a takrat ni bilo težko najti kupcev tako med Hrvati kot tudi tujci. Danes je drugače, pristavi. “Kupcev ni, a se kljub temu še vedno gradi.” Ker se klasični dvosobni apartmaji z manjšim balkonom ne prodajajo dobro, so se začele zadnji dve leti vsepovprek graditi luksuzne vile, razloži. “Takšne s pogledom na morje, z obveznim bazenom, prostrano teraso in velikimi vrtom, vredne več milijonov, a tudi te stežka dobijo lastnika,” nam zatrdi. In res je v kraju, ki šteje komaj nekaj več kot 2000 stanovalcev, videti več gradbenih žerjavov kot v marsikaterem večjem mestu. Pospešeno gradijo predvsem luksuzne apartmaje in vile “v prvi vrsti od morja”. “A ne za Hrvate, ti še za enotedenski oddih ob morju komaj zberejo denar, pač pa za bogate turiste, ki pa k nam ravno ne zahajajo. Gredo drugam, na jug, v Dubrovnik,” pokaže s prstom v daljavo.

V Dubrovniku kvadratni meter skoraj šest tisočakov

Prav luksuzne nepremičnine so se v zadnjih dveh letih močno prerinile v ospredje nepremičninske ponudbe vzdolž jadranske obale in otokov. Po podatkih hrvaškega nepremičninskega portala Indomio.hr pa so prav temu segmentu nepremičnin v zadnjem letu najbolj porasle cene, v Dubrovniku denimo za kar 40 odstotkov. Tako trenutno kvadratni meter tam povprečno stane 5686 evrov, potem ko je še lani bilo zanj treba odšteti »skromnih« 4071 evrov. Dubrovnik je pač elitna destinacija, kjer ni več prostora za gradnjo novih nepremičnin, zato se obstoječe prodajajo po vrtoglavih cenah, nam pojasni Davor Perišić, direktor hrvaškega podjetja za posredovanje z nepremičninami BestRealEstate. Prepričan je, da nepremičninam na elitnih lokacijah na hrvaški obali cene navkljub trenutno slabšemu povpraševanju ne bodo padle, kot bi pričakovali nekateri, ker ima pač lokacija moč, ki narekuje vrednost nepremičnine. Tako se vse nepremičnine, ki so tik ob morju ali imajo razgled nanj, prodajajo po višjih cenah od ostalih.
Na spletni strani omenjene agencije je mogoče najti ekskluzivno vilo v Dubrovniku s pogledom na morje, pa nadstandardno vilo tik ob morju v bližini Zadra, iz kamna sezidano moderno hišo s kar petimi sobami na otoku Braču. In cene? Če slednja stane 1,600.000 evrov, boste za vilo blizu Zadra morali seči precej globlje v žep, prodajalec zanjo namreč zahteva kar 3,250.000 evrov, medtem ko je cena za ekskluzivno vilo, ki meri kar 500 kvadratnih metrov, stvar dogovora med kupcem in prodajalcem. A vsakomur je takoj jasno, da je vila že zaradi elitne lokacije, Dubrovnika, vredna milijone.

Sanja Verovnik
Ker se klasični dvosobni apartmaji z manjšim balkonom ne prodajajo dobro, so se začele zadnji dve leti vsepovprek graditi luksuzne vile.

Lokacija narekuje cene

Da je lokacija merilo cen nepremičnin, dokazuje tudi trg nepremičnin v Opatiji, še enem hrvaškem turističnem biseru, ki mu radi pripenjajo status elitne lokacije, kjer boste za kvadratni meter počitniškega domovanja težko odšteli manj kot 5000 evrov. Povprečna vrednost stanovanj se je letos namreč dvignila na 5230 evrov za kvadratni meter, kar je sicer zgolj za 4,6 odstotka več kot lani, ko je bil kvadratni meter vreden približno pet tisočakov. Nekoliko bolj izrazita je bila v tem mestu podražitev hiš. Cene teh so se v primerjavi z lani zvišale za 9,68 odstotka. Cene so šle gor tudi rovinjskim nepremičninam, apartmajem za 14,46 odstotka in hišam za 13,71 odstotka. Če je kvadratni meter apartmaja v Rovinju lani stal 4115 evrov, je cena zdaj 4700 evrov. Nič drugače ni na turistično obleganem otoku Hvaru, kjer se prav tako gredo elitni turizem - najbolj so se podražile prav tako hiše, in sicer v enem letu za 11,72 odstotka. V Šibeniku pa so se za 8,93 odstotka povišale cene stanovanjem, še bolj pa hišam (za 11,05 odstotka).

Slovenci najbolj zvesti kupci

A zanimivo je, da se cene dvigujejo kljub izjemno pestri ponudbi na trgu nepremičnin in vse manjšemu povpraševanju, kar je popolnoma nasprotno stanju na slovenskem nepremičninskem trgu, kjer povpraševanje po nepremičninah močno presega ponudbo na trgu. Na nepremičninskem portalu Indomio.hr so tako izračunali, da naj bi v zadnjem letu promet upadel za približno deset odstotkov, a naš sogovornik s Hrvaške meni, da je delež precej večji. Ko ga vprašamo za razlog, ga vidi v recesiji, ki je zajela Nemčijo in Avstrijo, od koder so pred leti tudi najbolj množično prihajali kupci nepremičnin ob hrvaškem morju. “Zatišje na domačem trgu nepremičnin je ta čas precejšnje,” je odkrit hrvaški nepremičninski posrednik. Pri tem ne skriva zadovoljstva nad tem, da ostajajo najbolj zvesti kupci nepremičnin na Hrvaškem Slovenci, ker se čez mejo počutijo kot doma, hkrati pa cenijo lepote hrvaškega morja. “Čehi, Slovaki in Poljaki,” danes poleg Slovencev povprašujejo po apartmajih in hišah ob obali Jadranskega morja in na otokih, pristavi Davor Perišić.

dreamstime
Zvesti kupci nepremičnin na Hrvaškem smo Slovenci, ker se čez mejo počutimo kot doma, hkrati pa cenimo lepote hrvaškega morja.

In katere nepremičnine gredo v danih razmerah najbolj v promet, nas še zanima. “Od tistih srednjega razreda do luksuznih,” nam odvrne. Povprečnega kupca nepremičnine, ki je za večino počitniško domovanje, za nekatere pa tudi investicija, ki jo ponudijo trgu za turistični najem, pa opiše kot nekoga, ki ima dovolj denarja. Brez odgovora pa ostanemo, ko ga vprašamo, kje na hrvaški obali ali na otokih se najbolj splača kupiti nepremičnino. Na to nam odgovori Mojca Žižek Mesarec iz mariborske nepremičninske agencije Galea nepremičnine, ki pravi, da so po cenah najbolj atraktivne in Slovencem najljubše destinacije za preživljanje oddiha otoki Krk, Pag in Rab in tudi nekatera istrska obmorska mesta. In kolikšne so cene nepremičnin, na primer na otoku Krku? Analiza spletnega portala Indomio.hr je razkrila, da so se na Krku od lani najbolj podražile predvsem hiše - letos kvadratni meter stane 3600 evrov, lani je stal 3166 evrov.