Spodnje Podravje

Denarnice staršev maturantov bodo tudi letos trpele

Estera Korošec
22. 3. 2024, 19.37
Deli članek:

Maturantski ples, dogodek, ki se ga dijakinje in dijaki veselijo že od začetka svoje srednješolske poti, je zaznamovan s slogom, glamurjem in prefinjenostjo. Vendar pa za mnoge starše in dijake ta posebni večer pomeni tudi nemajhen finančni zalogaj, še posebej za tiste iz socialno šibkejših okolij. Ob stroških, ki vključujejo vse od oblek, frizur in ličenja do vstopnic, je maturantski ples postal eden najdražjih dogodkov v srednješolskem življenju.

M24
Cene izposoje svečanih oblek se začnejo pri okoli 120 evrih.

Priprave na maturantski ples se začnejo že nekaj mesecev prej, in sicer s plesnimi vajami za slavnostno četvorko. Cena plesnega tečaja je okoli 40 evrov na maturanta. Nato se začne iskanje primerne obleke. Večina deklet si želi za ta posebni večer privoščiti elegantno obleko, ki pa niso ravno cenovno ugodne.

Cene maturantskih oblek so lahko od nekaj sto do celo tisoč evrov, odvisno od blagovne znamke, dizajna in kakovosti materiala. Nekatere prodajalne svečanih oblek nudijo možnost izposoje, kar pa ni bistveno ugodnejše od nakupa. Cene izposoje se namreč začnejo pri okoli 120 evrih. V zadnjem času so med dekleti vse bolj popularni nakupi prek spletnih strani, kot so About You, Zalando, BestSecret … V teh spletnih trgovinah je mogoče lepo obleko kupiti že za okoli 100 evrov, vendar je nato treba k temu prišteti razne prilagoditve pri šivilji. Le v redkih primerih se namreč obleka, kupljena prek spleta, posameznici popolnoma prilega. Ena izmed ptujskih šivilj je ob tem poudarila, da razna krajšanja niso težava, večjih in zahtevnejših posegov pa v že izdelane obleke ne priporoča. V takih primerih se izkaže, da je veliko bolj smiselno kupiti obleko po meri, ki bo unikatna, in se posledično izogniti možnosti, da bi še kdo na plesu nosil enako.

Ptujske šivilje za izdelavo obleke računajo do 350 evrov

Ptujske šivilje v povprečju za izdelavo elegantne obleke računajo od 200 do 350 evrov, z vključenim blagom. Med prednostmi te odločitve je prav gotovo ta, da lahko šivilja po plesu obleko prilagodi za katero drugo priložnost. Dodaten strošek so dodatki, kot so čevlji, nakit, torbica in morda celo spodnje perilo.
Maturantke si praviloma privoščijo obisk frizerja in vse pogosteje tudi kozmetičnega salona, da bi bile videti popolno urejene. Cene tovrstnih storitev presegajo 100 evrov, razlikujejo pa se glede na lokacijo in izbranega stilista. V zadnjih letih so želje srednješolcev vse zahtevnejše, zato za eno noč zapravijo veliko (pre)več denarja. To bi lahko pripisali tudi stanju v družbi, ki postavlja vse težje dosegljive lepotne in modne standarde. Pred dvajsetimi leti in več so bile maturantke zadovoljne z lepo obleko, novimi čevlji in frizuro, zadnja leta pa ni več tako. Pred maturantskim plesom so tako vse bolj nujni obiski solarijev in kozmetičark, nekatere se poslužujejo japonske tehnike vrisovanja obrvi, francoske manikire, pedikure, profesionalne vizažistke, lasnih podaljškov, umetnih trepalnic … Ali vse to res potrebujejo, pa je že drugo vprašanje!

Pixabay
Ob dragih vstopnicah si maturantke želijo lepo obleko, velikokrat še kozmetični tretma in seveda urejeno frizuro …

Cene vstopnic okoli 60 evrov na osebo

Poleg obleke, čevljev in lepotnih storitev maturantski plesi vključujejo strošek vstopnic. Te cene se lahko razlikujejo glede na lokacijo in prestižnost dogodka. Maturantski ples Gimnazije Ptuj bo prihodnjo soboto v dvorani Draš centra Maribor. Izbrali so isto lokacijo in organizatorja kot lani. Gre za plesno šolo Salsero iz Maribora, ki maturantske plese organizira s poslovnima partnerjema EvenTIsi in ADS-efekt. Cene vstopnic za maturantski ples z all inclusive ponudbo, za katero se odloči 95 odstotkov šol, se začnejo pri 59 evrih na osebo, so pa odvisne od števila gostov. Nekatere šole imajo oziroma še bodo imele maturantski ples v športnih dvoranah, vendar sama lokacija ne vpliva na vrednost vstopnice, saj prostor povsod pripravijo na enak način in z enako opremo.

Preostale ptujske srednje šole ostajajo zveste domačim lokacijam. Ptujski strojniki so imeli maturantski ples že konec januarja, v restavraciji Pan Kidričevo, udeležila se ga je večina dijakov zaključnih letnikov. Cesta vstopnice na osebo pa je bila 51 evrov. Šola za ekonomijo, turizem in kmetijstvo ŠC Ptuj ima zadnja leta maturantski ples v dvorani Campus na Ptuju, enako odločitev so sprejeli na Elektro in računalniški šoli. Za prehrano in pogostitev gostov bo pri obojih poskrbela restavracija Pan Kidričevo.

Vstopnica na osebo znaša okoli 60 evrov, vključuje pa najem prostora, prehrano, glasbo, fotografije, video. Elektro in računalniška šola Ptuj števila vstopnic na posameznega maturanta oziroma maturantko ni omejila, torej lahko vsak povabi toliko gostov, kolikor jih želi. So pa število vseh udeležencev omejili na 500.

Č.G.
Stroški maturantskega plesa lahko dosežejo tudi 1000 evrov in več.

»Dvorana v Kidričevem je za našo šolo premajhna, saj je vseh maturantov okoli 100. Si pa vsako leto prizadevamo, da koristimo kapacitete in vse ostale potrebne storitve Ptuja in okolice. Prav je, da ob tej priložnosti kaj zaslužijo domača podjetja, ki nam po drugi strani večkrat priskočijo na pomoč v vlogi donatorjev in sponzorjev,« je izpostavil ravnatelj Rajko Fajt in dodal, da si včasih tako dijaki kot starši vse skupaj zastavijo prek svojih finančnih zmožnosti. »Čisto dovolj je, če dijaki na maturantski ples povabijo samo starše in sorojence. Večje število vstopnic namreč pomeni večje stroške. Tudi ni treba, da so oblačila nova in najdražja, primerno priložnosti se lahko uredimo že po dokaj ugodnih cenah,« je zaključil Fajt.