Sistem je pred kolapsom

Pri komunalnih podjetjih se spet kopiči odpadna embalaža

STA
8. 11. 2022, 14.56
Posodobljeno: 8. 11. 2022, 15.30
Deli članek:

Združenje regijskih centrov za predelavo odpadkov in Zbornica komunalnega gospodarstva pri GZS opozarjata, da se pri komunalnih podjetjih ponovno kopiči odpadna embalaža, Državo pozivata, da poskrbi za takojšnjo rešitev, nato pa dolgoročno uredi sistem tako, da bo deloval.

Gospodarska zbornica Slovenije
Zaradi manipulacij družbe Slopak so se na udaru zopet znašle tudi ostale družbe za ravnanje z odapdno embalažo.

"Zopet smo v situaciji, ko je sistem pred kolapsom," je na današnji novinarski konferenci v Mariboru povedal predsednik Gospodarskega interesnega združenja regijskih centrov za predelavo odpadkov Slovenije Janko Kramžar.



Spomnil je, da se težave ponavljajo že več let, zato je skrajni čas, da se najde dolgoročno rešitev. V njihovih skladiščih se namreč ponovno kopiči odpadna embalaža, ki je prevzemniki ne želijo prevzeti. V njihove razloge se Kramžar ne želi spuščati, opozarja pa, da se problema očitno ne rešuje. "Naš apel je, da naj vlada, ki ima moč, poskrbi za rešitev tega problema. Če ta trenutek ni druge rešitve, kot je bila tista izpred dveh let, apeliramo, naj se poskrbi za interventni odvoz," je dejal.

Predstavnik Zbornice komunalnega gospodarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Sebastijan Zupanc je pojasnil, da težave segajo že v leto 2008. Po njegovih podatkih je v skladiščih komunalnih podjetij trenutno več kot 8000 ton odpadne embalaže, do konca leta je bo še več. Poudaril je, da vsa komunalna podjetja mesečno poročajo o neprevzeti odpadni embalaži inšpektoratu, zato je ta dobro seznanjen z razmerami in skupaj z ministrstvom za okolje in prostor odgovoren za te "kupe odpadne embalaže, ki predstavljajo ekološki, sanitarni in konec koncev tudi požarni problem in tveganje".

Rešitev že poslali na ministrstvo za okolje

V zbornici komunalnega gospodarstva so konec oktobra poslali na okoljsko ministrstvo predlog spremembe uredbe o ravnanju z odpadno embalažo, ki sloni na tem, da bi družbe za ravnanje z odpadno embalažo dobile od proizvajalcev plačano le toliko, kolikor bi dejansko prevzele odpadne embalaže od izvajalcev javne službe in regijskih centrov za obdelavo odpadkov. "Dejstvo je, da je ključen problem v tem, da so družbe za ravnanje z odpadno embalažo v preteklosti in še vedno dobile plačano za ravnanje s to embalažo od proizvajalcev, kljub temu da nekatere niso izpolnile svoje obveznosti," je povedal Zupanc.

Tudi po njegovih besedah je odgovornost države, da vzpostavi delujoč sistem ravnanja z odpadki, še posebej pa zato, ker je z nedavno spremembo metodologije "sredi leta spremenila pravila igre". "Ne moremo čakati, da se to razjasni. Če je država povzročila to zmedo, naj jo tudi uredi," je dejal. Kot smo že pisali v našem časniku, je zmedo zaradi "napake" v vladni uredbi in spremnjene metodologije izračuna deležev odpadne embalaže, za izboljšanje svojega položaja na trgu izkoristila predvsem družba Slopak, ki pa se je s tem, ko je država predpise uskladila z veljavno zakonom, znašla v težavah. Kot smo poročali je družba letos za 150 odstotkov povečala svoj tržni delež, sedaj pa komunalna podjetja obvešča, da svojih obveznosti ne bo izpolnila.  

Direktor mariborske Snage Franc Dover je izpostavil, da so komunalna podjetja kljub številnim pretresom v zadnjih letih nemoteno izvajala javno službo prevzemanja odpadkov pri gospodinjstvih, zdaj pa so zaradi kopičenja odpadne embalaže soočena s povečanimi tveganji za okolje in zdravje. "Kdo je tu nor? Kdo bo prevzel odgovornost v primeru nesreče," je vprašal. Direktor koroške družbe za ravnanje z odpadki Kocerod Ivan Plevnik pa je opozoril, da je trenutno stanje ne le "nevzdržno", ampak tudi že "absurdno", saj inšpekcijske službe namesto prevzemnikom zdaj pišejo kazni družbam, kjer se kopiči odpadna embalaža.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu