zagata

Kdor se ni cepil doma, ne dobi digitalnega potrdila

Žiga Kariž
20. 7. 2021, 18.00
Deli članek:

Nacionalni inštitut za javno zdravje ne zaupa cepilnim kartončkom, izdanim v tujini; tisti, ki so se cepili na Hrvaškem in v Srbiji, tako ne dobijo digitalnega potrdila.

Profimedia
Digitalno potrdilo postaja vstopnica v normalni svet in naj bi zamenjalo vsa ostala dokazila.

Damjan Fras, naš nekdanji športnik, je tudi v času omejitev gibanja poslovno večkrat potoval na Hrvaško. Na začetku letošnjega leta je moral ob vsaki poti opraviti test, kar je bilo zanj neprijetno, hkrati pa tudi velika finančna obremenitev, saj sta morala z ženo plačati ob vsaki poti za testiranje 300 evrov. V Sloveniji je bila takrat dobava cepiv še zelo omejena, dostop do njih pa rezerviran zgolj za rizične skupine in kritično infrastrukturo. Ko se mu je na Hrvaškem ponudila priložnost, da bi se cepil, jo je zato zgrabil z obema rokama. Ob cepljenju je dobil cepilni kartonček. Zdaj želi pridobiti digitalno EU-potrdilo, a mu ga ne želijo izdati ne na Hrvaškem ne pri nas. »Hrvati pravijo, da ne morem dobiti potrdila, ker nisem hrvaški državljan; pri nas pravijo, da me ni v sistemu in da mi morajo potrdilo izdati na Hrvaškem.«

Če te ni v sistemu, ni potrdila

Damjan Fras seveda ni edini Slovenec s tovrstnimi težavami. Številni so namreč v času pomanjkanja cepiv pri nas rešitev poiskali v drugih državah, prednjačila je predvsem Srbija. Vsi tisti, ki so prvi odmerek cepiva prejeli v tujini in drugega pri nas, pri pridobitvi certifikata ne bodo imeli težav, saj je NIJZ spoznal njihovo zagato in rešujejo vsak primer individualno. Vsi, ki so v tujini prejeli dva odmerka, pa so trenutno v navidez izgubljenem položaju. Cepilne kartončke, ki trenutno še omogočajo potovanje prek meja, bodo v skladu z dogovori na ravni EU prej ali slej zamenjala digitalna EU covidna potrdila. Takrat se bodo ti Slovenci, kljub temu da so prejeli dva odmerka cepiva, znašli v enakem položaju kot necepljeni. Na NIJZ so nam pojasnili, da osebe, ki so v tujini opravile cepljenje z obema odmerkoma, ne glede na to, ali so slovenski ali tuji državljani, slovenskega EU digitalnega covidnega potrdila ne morejo dobiti. »Države članice izdajajo EU digitalna potrdila za cepljenja, opravljena v državi – Slovenija za cepljenja, opravljena v Sloveniji, Hrvaška za cepljenja, opravljena na Hrvaškem. Tujci, ki so cepljenje opravili v Sloveniji, pridobijo EU digitalno covidno potrdilo na podlagi EMŠO ali številke zdravstvenega zavarovanja, sicer te osebe ni mogoče vpisati v sistem eRCO,« so nam povedali.

Osebni arhiv
Nekdanji smučarski skakalec Damjan Fras kljub dvakratnemu cepljenju ne more dobiti potrdila.

Ne verjamejo cepilnim kartončkom

V evropski uredbi o digitalnem covidnem potrdilu sicer piše, da če je državljan Unije ali družinski član državljana Unije v tretji državi cepljen z eno od vrst cepiv proti covidu-19, ki jih je za uporabo potrdila tudi EMA (pfizer, moderna, astrazeneca, janssen, serum institute of India, sinovac in sinopharm) in organi države članice, kjer ima državljan stalno prebivališče, prejmejo vse potrebne informacije, vključno z zanesljivim dokazilom o cepljenju, zadevni osebi izdajo digitalno potrdilo o cepljenju. A kot so nam razložili na NIJZ, na podlagi cepilnih kartončkov ne morejo izdajati digitalnih EU-potrdil, saj ne morejo preveriti istovetnosti podatkov, ki naj bi jo zagotavljala QR-koda. Vendar ne vsaka. Tisti, ki so se cepili v Srbiji, so sicer dobili potrdila s QR-kodo, ki pa je sistem za preverjanje EU-potrdil ne prepozna. Srbi so z digitalnim potrdilom sicer za nekaj mesecev prehiteli EU in organe pozivali k uskladitvi oblike potrdil, a kot kaže, niso bili uspešni.

Hrvaško ministrstvo za zdravje je sicer še pred dnevi Slovence, ki so oba odmerka cepiva prejeli pri njih, usmerjalo na osebne zdravnike, sedaj pa jim je ponudilo rešitev. Kot so nam sporočili iz hrvaškega zavoda za javno zdravstvo, lahko digitalno covid potrdilo prevzamejo pri njih (Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Rockefellerova 7, 10000 Zagreb), ob tem pa morajo predložiti kopijo evropske zdravstvene izkaznice, kartonček oziroma potrdilo o cepljenju in osebne podatke.