Največ samomorov pri Sv. Andražu, največ bolniških dopustov v Dornavi
Konec leta 2016 je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) predstavil projekt Zdravje v občini, ki prikazuje zdravstveno stanje v slovenskih občinah in primerjavo med njimi. Ena izmed ugotovitev je, da smo na vzhodu manj zdravi kot tisti na zahodu države. Izstopamo po marsičem: številu dni bolniške odsotnosti, stopnji umrljivosti zaradi samomorov, številu kadilcev, prometnih nesrečah zaradi alkohola …

Kot ugotavljajo na NIJZ, okolje, v katerem ljudje bivajo in delajo, pomembno vpliva na njihovo zdravje, slovenske občine se po kazalnikih zdravja pomembno razlikujejo. »S prikazom zdravstvenega stanja želi NIJZ spodbuditi različne deležnike na lokalni ravni, zlasti odločevalce, pri njihovih aktivnostih za promocijo in krepitev zdravja svojih prebivalcev. Izdelki »Zdravje v občini« so namenjeni pregledu ključnih kazalnikov zdravja v občinah v primerjavi s slovenskim in regionalnim povprečjem,« pravi Ada Hočevar Grom z NIJZ.
Ena izmed pomembnih in zanimivih ugotovitev NIJZ je, da sicer na razlike v zdravju vplivajo različni dejavniki, ki niso nujno povezani s krajem oziroma regijo bivanja. A dejstvo je, da so občine v vzhodnem delu Slovenije v povprečju v nekoliko slabšem položaju od občin na zahodu države. Ob tem izpostavljajo, da na zdravje vplivajo številni dejavniki, med njimi tudi dostopnost do kakovostnih in varnih programov preprečevanja bolezni, zdravljenja in rehabilitacije … Pomembno vlogo ima tudi življenjski slog.
Po čem izstopajo podravske občine - podatke najdete v aktualni številki Štajerskega tednika!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se