© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

NM: Opekline v bolnišnici zaradi posebej občutljive kože?


lokalno
4. 3. 2008, 00.00
Posodobljeno
07. 03. 2008 · 17:01
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

as_josipsmodej.jpg
Josip Smodej

##IMAGE-2238810##

Ministrstvo za zdravje je danes zanikalo domnevne povezave med nastalimi opeklinami in delovanjem operacijskih miz v Splošni bolnišnici (SB) Novo mesto ter od nje zahtevalo poročilo. Novomeška bolnišnica pa je danes poročilo poslala in hkrati podala sporočilo za javnost.

Kot je zapisal tiskovni predstavnik ministrstva za zdravje Srečko Meolic, je ministrstvo SB Novo mesto danes pozvalo, da posreduje ustrezno poročilo glede povezave nastalih opeklin z delovanjem operacijskih miz. Hkrati je sporočil, da na ministrstvu ostro zanikajo vsakršno povezovanje nastalih opeklin z delovanjem operacijskih miz.

Po njihovi sodbi gre v vsakem primeru za dve različni zadevi, ki nimata nobene povezave, kar potrjujejo tudi strokovnjaki tega področja. Ob poročanju medijev, da je prišlo v SB Novo mesto do opeklin med operativnim posegom, pa je ministrstvo zahtevalo poročilo SB Novo mesto. Po prejemu poročila pa bo ocenilo, ali so bili postopki v procesu zdravljenja izpeljani po veljavnih predpisih, je po poročanju STA še zapisano v sporočilu ministrstva.

Na zahteve ministrstva se je odzval strokovni direktor novomeške bolnišnice Josip Smodej, ki je v sporočilu za javnost zapisal, da je glede nastalih kožnih sprememb komisija za izredni strokovni nadzor podala končno mnenje. Glede na opis in videz opeklin je komisija mnenja, da je šlo za kemijske opekline. Po mnenju komisije bi kot razlog za nastanek opeklin lahko bilo podaljšano delovanje sredstva za razkuževanje kože v kombinaciji s povečanim pritiskom na kožo pri bolnikih s posebej občutljivo kožo.

Glede na to, da so vse opekline nastale na mestih, kjer se je na telo izvajal pritisk, bodisi zaradi ležanja na operacijski mizi, bodisi zaradi pritiska manšete, ki je izvajala brezkrvno stazo, je komisija mnenja, da bi lahko bil razlog nastanka opeklin kombinacija podaljšanega časa izpostavitve kože tekočemu razkužilu, ki ga uporabljajo pri razkuževanju kože pred operacijo, s sočasnim povečanim pritiskom na kožo.

Pri čiščenju spodnjih okončin je namreč slednja dvignjena od podlage in razkužilo lahko zateka pod manšeto ter se v večji meri nabira v vati med pnevmatsko manšeto in kožo. Pri bolnikih, kjer so opekline nastale na zadnjici, pa je razkužilo verjetno zatekalo po telesu in se nabralo pod bolnikom. Razkužilo na podlagi alkohola se na večini telesne površine med operacijo osuši, alkohol pa izpari. Pod manšeto ali na delu telesa, ki leži na operacijski mizi, pa ostane dalj časa tekoče in aktivno, kar pri bolnikih z občutljivejšo kožo lahko povzroči kožno reakcijo.

Razkužilo, ki ga uporabljajo za razkuževanje operativnega polja, je pridobljeno preko javnega razpisa in je v redni dnevni prodaji, namensko za razkuževanje v zdravstvene namene. Tako kot velika večina ostalih razkužil, ki so v dnevni prodaji, je tudi to razkužilo izdelano na alkoholni bazi. Glede na število operiranih bolnikov - Smodej navaja 10.000 operacij - predstavlja število incidentnih primerov 0,07 odstotka celotnega števila. Številka je po njegovi oceni majhna, a zato nič manj pomembna, saj je za slehernega bolnika, ki je imel tovrsten zaplet, sto odstotna, je še zapisal Smodej.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.