Namesto v ambulanto k psihiatru zdaj ta pride na dom


Posavje se že več let uvršča v sam slovenski vrh po stopnji samomorilnosti, zaskrbljujoči pa so tudi nekateri drugi dejavniki na področju duševnega zdravja. Korak naprej je bil jeseni narejen z ustanovitvijo posavskega centra skupnostne psihiatrične obravnave.
Ta je včeraj tudi uradno na posebni slovesnosti odprl svoja vrata v sevniškem zdravstvenem domu. Glavna prednost centra je, da ekipa strokovnjakov, ki jo sestavljajo psihiater, dve diplomirani medicinski sestri – ena od njiju je tudi profesorica zdravstvene vzgoje, psiholog in delovni terapevt, pomoč ljudem večinoma nudi na terenu oz. v njihovem domačem okolju.
Pomembno je vedeti, da za pregled pri psihiatru napotnica ni potrebna.
"Pacienti so zelo pozitivno presenečeni, da prihajamo na dom. Srž problema v psihiatriji in hkrati velika bolečina vseh uporabnikov je prav institucija. Zapreti nekega človeka v institucijo, nekam v bolnišnico, in to ne za teden ali dva, saj so te hospitalizacije zelo dolge, ponavadi več mesecev. Naše strokovno prepričanje je, da bi jih lahko bistveno skrajšali in s tovrstno obravnavo potem nadaljevali v domačem okolju, ali pa v marsikaterem primeru do hospitalizacije v psihiatrični ustanovni sploh ne bi bi prišlo," glavni razlog za ustanovitev centra pojasni koordinatorica skupnostne psihiatrične obravnave za Posavje Jacinta Doberšek Mlakar.
Pilotni projekt, v katerem od 1. septembra v Sloveniji delujejo še trije takšni centri in za katerega bo država v Posavju letno prispevala 160 tisoč evrov, pa je le prvi korak k izboljšanju stanja na področju duševnega zdravja v Posavju.
Več v jutrišnjem Dolenjskem listu!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se