Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Mednarodna znanstvena konferenca na Fakulteti za zdravstvene vede Novo mesto


J. A., foto: Fakulteta za zdravstvene vede Novo mesto
11. 11. 2016, 15.40
Posodobljeno
05. 12. 2016 · 09:08
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

konf001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
konf001
konf002.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
konf010.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Včeraj je bila na Fakulteti za zdravstvene vede Novo mesto 6. znanstvena konferenca z naslovom Celostna obravnava pacienta. Udeleženci so poudarili pomembnost celovite obravnave bolnika, ki jo lahko dosežejo le s kakovostnim znanjem, temelječim na povezovanju različnih strok, so sporočili z omenjene fakultete. Na dogodku so predstavili tudi doktorski študij »Edukacija in menedžment v zdravstvu«, v katerega je letos vpisana prva generacija študentov.

Obravnavali so teme s področja zdravstvene nege in zdravstveno-socialne oskrbe z vidika kakovosti, izobraževanja in menedžmenta. Predstavili so 79 prispevkov, od tega so jih 16 predstavili udeleženci iz tujine.

V plenarnem delu je prof. dr. Jože Ramovš opozoril, da je danes pri nas in v ostalem razvitem svetu 4 % prebivalstva odvisnih od pomoči pri osnovnih vsakodnevnih opravilih. V prihodnje se bo ta delež več kot podvojil. V EU jih od 70 do 90 % oskrbujejo neformalni ali družinski oskrbovalci; pri nas jih 75 %, v institucionalni oskrbi pa jih je 25 %.

Države EU so po letu 1990 uvajale nacionalne sisteme za dolgotrajno oskrbo, da bi z zakonodajo, izobraževanjem kadrov, ozaveščanjem vsega prebivalstva in organiziranjem sodobnih novih programov zagotovili ohranitev humane, kakovostne in finančno vzdržne oskrbe starostno onemoglih, kronično bolnih in invalidnih ljudi. »Slovenija tega sistema še ni pripravila in sprejela. Za ta usodni zaostanek je glavni vzrok nepovezanost zdravstva in sociale – tako politično-upravnih resorjev kakor strokovnih vodstev,« je dejal Ramovš.

Pomemben vidik celostne oskrbe je tudi edukacija in menedžment v zdravstvu, kar je ključna vsebina novega doktorskega programa. S tem študijskim programom fakulteta razvija vertikalno izobraževanje na področju zdravstvenih ved s ciljem akademizacije in razvoja stroke, pravijo na fakulteti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.