Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Resnica o pigmentnih madežih


M. G.
20. 8. 2015, 20.50
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Običajno se najraje pojavijo poleti, do izraza pa pridejo tudi po poletju. Neenakomerni, temno obarvani kožni madeži, ki se po navadi največkrat pojavijo na obrazu v obliki drobnih sončnih peg, lahko povzročijo preglavice.

uvodna
Thinkstock

Večkrat se pojavijo tudi na dekolteju in zunanji strani rok. Kaj torej narediti, da jih boste omilili?

Kaj morate vedeti?

Koža si skozi leta zapisuje napake in pravilnosti in kaže vidne spomine. Njene lastnosti izražajo kronološko starost, življenjski slog, hormonske spremembe in bolezenske procese. Hiperpigmentirana koža sicer ni nevarno bolezensko stanje, vseeno pa lahko vpliva na počutje in samopodobo.

Kakšne spremembe se dogajajo na vaši koži?

Obstajajo različne kožne spremembe. Mednje spadajo lokalne hiperpigmentacije (melazma) in hiperpigmentacije, ki so posledica poškodb ali kroničnega drgnjenja. Lahko so posledica vnetnih procesov (mozolji, luskavica, lichen planus, atopijski dermatitis), solarni ali aktinični lentigo, ki se pojavlja predvsem pri starejših osebah, pa je posledica dolgotrajnega izpostavljanja UV-žarkom. Sem spadajo še razbarvanja (dishromija), ki so posledica staranja kože. Predvsem melazma je zelo moteča in pogosto nepremagljiva estetska motnja. 

Kako sploh pride do hiperpigmentacije?

Hiperpigmentacije so zunanji znak čezmernega odlaganja rjavega pigmenta melanina v koži. 

Vzroki za kopičenje melanina v koži so predhodne poškodbe ali vnetja na koži, melazma, jemanje nekaterih zdravil in izpostavljanje UV-žarkom.

Več vas čaka v najnovejši številki revije BODI ZDRAVA!


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.