Miša Pušenjak svetuje: Kako obrezati okrasne rastline
Mnogi se boste lotili tudi obrezovanja okrasnih rastlin. Sama nisem pristaš rezanja vsega, kar raste na vrtu, zagotovo pa je vrtnice potrebno obrezovati. Čeprav bi bilo bolje še nekoliko počakati, sem do zdaj vrtičkarje že dobro spoznala in vidim, da jih je nemogoče ustaviti, ko sonce pokaže svojo moč. Zato nekaj besed o rezi že zdaj ne bo škodilo. Zakaj menim, da je bolje še počakati. Vsaka rez spodbudi rast in odganjanje. Vrtnice so ponekod, na sončnih legah, že nagnane. Spomnite se, da smo komaj na začetku marca in mraz seveda sploh ni izključen, ravno obratno, povsem normalno bi bilo, da bi bilo še nekaj ledenih noči. Če vrtnice porežemo, bodo pomrznili spodnji poganjki, ki so najkakovostnejši, zdaj pa so še skriti. Poganjajo samo vrhnji. Z rezjo boste zbudili spodnje, ki jih je res škoda, da pomrznejo. A odločitev je seveda vedno na vaši strani. Zagotovo pa bi bil čas, da bi vrtnice okopali in pognojili.

Rez vrtnic
Vrtnice so lahko zelo različne. Štiri grobe skupine poznamo najbolj, to so plezalke, čajevke, mnogocvetne vrtnice in pokrovne vrtnice, ki pa so znotraj tega še dodatno različne.
Najprej se postavimo pred posamezno rastlino in si jo dobro ogledamo. Poiščemo stare, že odslužene veje in predvsem krepke, mlade poganjke. Pri plezalkah in popenjavkah pa vedno določimo glavne, ogrodne veje. Najprej izrežemo ves polomljen, poškodovan les in skrivenčene, stare veje, če le imajo te nadomestilo v močnih, novih poganjkih. Odstranimo tudi prešibke, nežne poganjke, ki ne bodo nikoli vodilni les. Odrežemo tudi pozebel les. Tega sicer letos zagotovo ne bo, a ob določenih zimah se vedno pojavljala. Ravno to je razlog, zakaj vrtnice režemo spomladi, ne jeseni. Če les pomrzne na v jeseni porezanih poganjkih, kaj pa boste potem odrezali spomladi? Stare poganjke prepoznamo po temni barvi lesa, grčah, zvitih oblikah in debelini. Pozebel les je črn, odrežemo ga do zdravega lesa.
Ta princip v bistvu velja za prav vse okrasne rastline. Od tukaj naprej pa se stvari razlikujejo po posameznih skupinah.
Grmičasti grmi – čajevke
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se