Po prenovi mestne kotlovnice povprečni stroški ogrevanja na Ptuju nižji
»Ugotavljamo, da je prenova kotlovnice na lesno biomaso prinesla lokalnemu okolju pozitivne rezultate,« so v uvodu analize o učinkovitosti mestnega ogrevanja zapisali v Javnih službah Ptuj.

Sezono ogrevanja 2024/25 so v celoti izvedli z novim kotlom na lesno biomaso, plinskih kogeneracij Komunalnega podjetja Ptuj več niso koristili. V Javnih službah so izračunali, da so se povprečni stroški za uporabnike na letni ravni znižali za okoli 19 odstotkov.
Za ilustrativni izračun so uporabili stanovanje, velikosti 53 m² in povprečno letno porabo toplote 3 MWh, v izračun so vključili fiksne in variabilne stroške. V analizi so med drugim navedli, da danes toploto proizvajajo po nižjih cenah kot na primer v Velenju, Celju, Ljubljani, Lenartu in Mariboru. Razlika variabilnega dela cene za MWh z DDV med Ptujem in Mariborom je 38 evrov; na Ptuju je cena 81 in v Mariboru 119 evrov.
Javne službe so pred dvema letoma izvedle temeljito prenovo centralne mestne kurilnice. Objekt so dogradili s skladišči za sekance, zalogovniki za toplo vodo in sistemom filtriranja dimnih plinov. Star in dotrajan kotel na zemeljski plin so zamenjali z novim na lesne sekance.
V preteklosti se je mesto Ptuj ogrevalo izključno na zemeljski plin, kar je bilo v obdobju zadnje energetske draginje za denarnice uporabnikov zelo boleče. Ker je bil sistem zastarel, dotrajan in odvisen od enega samega vira (plina), so se v Javnih službah odločili za investicijo. Kot ugotavljajo danes, je bila odločitev več kot pravilna.
»S posodobljeno opremo sodimo med energetsko najučinkovitejše sisteme v Sloveniji, kar pomeni boljšo izrabo energije in manjše izgube. Pozitivno je, da smo se oddaljili od odvisnosti kurjenja z zemeljskim plinom in lahko koristimo obnovljive vire iz lokalnega okolja. V končni fazi je to zelo pomembno tudi za uporabnike, saj so cene na njihovih položnicah za ogrevanje nižje, kot bi bile, če bi se ogrevali izključno na plin. Stroški ogrevanja v času ogrevalne sezone so v primeru koriščenja lesne biomase občutno nižji, kot v primeru, če bi kurili plin,« je pojasnil direktor Javnih služb Ptuj Alen Hodnik.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se