Markovci: Urejanje okolja v razcvetu, okrasnih rastlin vse manj
Slovenski statistiki so ugotovili, da se je v obdobju 2016–2019 površina za pridelovanje cvetja in drugih okrasnih rastlin zmanjšala za četrtino. Najbolj se je skrčila površina, namenjena večletnim in lesnatim rastlinam, kamor se uvrščajo tudi okrasne drevesnice. Mladega podjetnika Aleša Horvata, vrtnarja iz Bukovcev, te številke ne presenečajo.

»Tudi sami smo pred leti še imeli zalogo več tisoč rastlin, sedaj tega ne počnemo, saj imamo vse na dosegu roke.« Ne le hitrost dobave želenih sadik, tudi konkurenčnejša cena in kakovost sadik iz tujine so pripomogle k zapiranju rastlinjakov in opuščanju površin za vzgojo sadik. »Mali in srednji vrtnarji le stežka sledijo cenovnim pritiskom velikih trgovcev, ki pogosto gredo s sadikami pod ceno. Na drugi strani pa so zahteve ljudi danes vse večje, ne zadovoljijo se več le s slovensko lipo, hrastom ali borom, temveč so na njihovem spisku želja tudi bolj eksotične rastline.«
Te rastline tudi Horvat naročuje oziroma kupuje v tujini. »V katalogu si stranka izbere rastlino in čez dan, dva jo prejme.«
Na vprašanje, ali v Sloveniji nismo sposobni vzgojiti tovrstnih rastlin, pa odgovarja: »Smo sposobni, vendar za zdaj po ceni in kakovosti nismo konkurenčni tujcem. Na primer sadika, ki jo kupimo v Italiji, je brez napake v rasti, na Madžarskem lahko kupimo izredno dobre listavce, na Češkem in Slovaškem razne grmovnice …«
Povpraševanja tudi na podeželju vse več
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se