© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Miša Pušenjak svetuje: Namakanje je postalo nujno vrtnarsko opravilo


tednik
Uredništvo
12. 7. 2025, 13.05
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vremenske razmere so iz leta v leto ostrejše, zahtevajo uporabo vode pri pridelavi vrtnin tudi na vrtovih. Seveda pa že ves čas ponavljam, če si postavite rastlinjak ali visoko gredo, je ustrezno urejeno namakanje del te postavitve. Mnogi namreč menijo, da bo šlo tudi drugače. Pa ne gre. Zalivalke namreč pomenijo le 10–20 % izkoristek vode v takih razmerah, kot jih imamo zdaj.

Miša1.JPG
MP
Namaknje je v vročini nujno

V takem vremenu namakamo, ne zalivamo

Kakšna je razlika? Z namakanjem oskrbujemo rastline z vodo enakomerno za ves čas med posameznimi zalivanji in tudi v globino. Nikakor ne zalivamo z zalivalkami, tudi uporaba tuša ni najoptimalnejša. Zato sodi k postavitvi rastlinjaka istočasno tudi vzpostavitev namakalnega sistema.

Razlogov je veliko. Z zalivalko, tudi s tušem, ne morete zagotoviti, da bo zemlja ob koreninah rastlin ves čas primerno vlažna, ne pa enkrat preveč, drugič premalo. Pomembno pa je tudi vaše zdravje. V višku sezone potrebuje na primer paradižnik nekje do 20 l vode na dan. Pomislite na svojo hrbtenico, da prinesete toliko vode vsak dan na vrt ali v rastlinjak.

Rastline sprejemajo hranila v vodni raztopini, če te ni, ni hrane za rastlino. Če voda enkrat je, pa je do naslednjega zalivanja zaradi vročine zmanjka, potem rastlina skoraj dnevno doživlja stres. Posledice: fiziološke motnje, kot so črne lise na dnu plodov, trdi deli notranjosti paradižnika in zelena in tudi trda ramena (ob peclju) plodov, slabo dozorevanje plodov, odpadanje cvetov … Voda je za rastline enako pomembna kakor ustrezno varstvo rastlin in prav nihanje vode v območju korenin povzroča številne težave. Ne nazadnje, ob koncu vročega obdobja so rastline tudi zaradi pomanjkanja hranil še bolj dovzetne za napade bolezni.

Kako in kdaj namakati

Ko govorim o namakanju, sta to dve najpogostejši vprašanji. Odgovor velja za namakanje na prostem, a še posebej vreden upoštevanja je v rastlinjakih.

V rastlinjaku svetujem kapljični način namakanja. Na prostem se odločite sami, lahko se namaka tudi z razpršilci. A je kapljično namakanje primernejše za prav vse vrtnine. Z zalivalko, tudi če ste potrpežljivi, zlijete 10 l vode v manj kot minuti. Večji del te vode odteče. Vsaj 80 % te vode ne ostane v območju korenin rastline. Zato je seveda do naslednjega namakanja zmanjka. Tuš je boljša rešitev, a še vedno ne zadošča.

Torej je edina rešitev kapljično namakanje, preko cevi, položenih na ali v zemljo. Danes jih dobite v vsakem vrtnem centru.

Seveda pa kapljičnemu namakanju sledi tudi prekrivanje, zastiranje tal z zastirkami. Te so lahko različne in se zanje odločite po svojem okusu, finančnih zmožnostih, a vsekakor sodijo zastirke v sklop namakanja, predvsem kapljičnega. Za namakanje z razpršilci pa folija ne pride v poštev.

Namakamo zjutraj, če je le možno. Zjutraj je zemlja ohlajena, zato ni treba skrbeti za temperaturo vode. Če namakamo zvečer, mora biti voda temperirana. Drugače je namakanje šok za korenine, predvsem pa tudi za mikroorganizme v zemlji. Zvečer tudi pazite, da rastline niso več ovenjene zaradi vročine.

S kapljičnim namakanjem pa rešite obe dilemi: toploto vode in čas namakanja.

Več v Štajerskem tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.