© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Preobrazba vrta
Čas branja 2 min.

Travnik namesto trate


Tina Nika Snoj
13. 7. 2025, 20.18
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

‘Meadowscaping’ - preobrazba trate v cvetoč travnik - je zadnji krik vrtnarske mode. Poleg tega, da je tak vrt privlačen nap ogled, je tudi koristen za ljudi, živali in okolje.

meadowscaping, trajnostni-vrt, preobrazba-vrta, okolje
Shutterstock
.

Meadowscaping pomeni preoblikovanje klasične, enolične trate v naravni travnik, poln avtohtonih trav, cvetlic in drugih rastlin, ki podpirajo biotsko raznovrstnost. Gre za načrtno sajenje avtohtonih rastlin. ki naravno uspevajo na določenem območju, namesto da bi vzdrževali »popolno« zeleno trato kot na golf igrišču. Pri njem ne gre za še eno modno muho, v tem primeru v vrtnarstvu, ampak za ustvarjanje naravnih, okolju prijaznih in estetskih vrtov ali zelenih površin, ki zahtevajo manj vzdrževanja, manj vode in nič pesticidov. Z njim podpremo opraševalce kot so čebele in metulji ter prispevamo k trajnostnemu upravljanju prostora, saj tak vrt veže tudi več ogljika in ohranja vlažnost tal. Trend se je prijel zlasti med mlajšimi generacijami, ki so bolj ozaveščene o podnebnih spremembah kot starejše.

Cvetoč travnik je optimalen vrt

Čeprav so videti najbolj urejene in komu tudi najbolj všečne, so trate ekološko namreč skoraj mrtve – ne nudijo hrane, zavetja niti prostora za razmnoževanje večini živali. Travniki pa po drugi strani povečajo biodiverziteto (več vrst čebel, metuljev, ptic), pomagajo pri uravnavanju temperature, saj poskrbijo za manj toplotnih otokov, bolje zadržujejo padavinsko vodo in zmanjšujejo erozijo. Raziskava Univerze v Cambridgeu, kjer so polovico 300-letne trate spremenili v travnik, je pokazala, da je le-ta odbijal kar 25 % več sončne svetlobe – in tako bolje varoval pred toplotno škodo. Travniške rastline imajo tudi globlje korenine, so bolj odporne na sušo, zmanjšujejo površinski odtok in izboljšujejo kakovost podtalnice. V južni Nevadi so pri 18.000 domovih zamenjali trate s travnikom in zmanjšali letno porabo vode za kar 30 % in stroške za 54 %. Ne le cenejši, vrtovi v stilu travnika so tudi lažji za vzdrževanje. Pomembno je, da ga sestavljajo predvsem avtohtone cvetlice, čeprav lahko nanj posejemo in posadimo tudi zelišča in začimbe. A meadowscaping ni tako preprost, kot se morda sliši. Ni dovolj, da pospravite kosilnico v garažo in namečete na vrt nekaj novih semen. Obstajajo metode, ki niso vedno intuitivne, še posebej za začetnike.

meadowscaping, trajnostni-vrt, preobrazba-vrta, okolje
Shutterstock
.

Kako se lotiti?

Idealna je sončna ali polsončna lega. Tla ni nujno, da so bogata, mnoge travniške rastline uspevajo na revnih tleh.

Priprava tal

Odloči se za eno od dveh metod:

a) Počasen prehod

Trate ne odstraniš, ampak v obstoječo zaseješ semena avtohtonih rastlin. Košnjo postopoma redčiš, da se trata “vda” in prevzamejo pobudo travniške rastline.

b) Hitrejši prehod

Odstraniš zgornji sloj trate (5–10 cm) ter po potrebi dodaš tanko plast lokalne zemlje ali peska. Tla rahlo zrahljaš, nato poseješ travniško mešanico.

Sajenje

Posej semena rastlin, ki so v tvojem okolju avtohtone. V Sloveniji so to, na primer Travniška kadulja, Navadna ivanjščica, Rman, Modri glavinec, Travniški klinček, Plavica, Orlove šape, Srčna moč, Šentjanževka, Črna detelja in Trpežna trava.

Vzdrževanje

Prvo leto odstranjuj invazivne plevele. V naslednjih letih kosi le enkrat na leto in pokošeno pusti stati nekaj dni, da se otresejo semena. Gnojil ne uporabljaj, zalivaj pa le prvo leto, če bo huda suša.

Oblikovanje

Oblikuj poti skozi travnik s kamni ali lesenimi deskami. Pokosi male jasice, kjer stoji klopica ali ležalnik. Namesti “hotel za žuželke” ali kamnito gredo za kuščarje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.