© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
SP v hokeju
Čas branja 4 min.

Slovenci spet med elito, selektor se čudi, risi ga še vedno presenečajo


Barbara Kavčič
15. 5. 2026, 09.55
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Slovenija na svojem 12. svetovnem prvenstvu elitne divizije v osnovi znova po obstanek.

slovenija 1 af.jpg
alesfevzer.com
V soboto rise čaka prva tekma na njihovem 12. svetovnem prvenstvu elite.

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Svet24 logo

Nastavi

V sredo pozno popoldne je resnično postalo uradno, da se začenja. Po slabem mesecu priprav, kopici treningov in po petih pripravljalnih tekmah so slovenski hokejisti stopili na švicarska tla, kjer jih od sobote dalje čaka boj na svetovnem prvenstvu elitne divizije, ki ga gostita švicarski mesti Zürich in Fribourg.

Fribourške znamenitosti nas ne zanimajo

Najboljše hokejiste iz sočne strani Alp izzivi čakajo v srednjeveškem, šarmantnem gotskem mestecu na zahodu Švice, ki med drugim predstavlja mejo med nemško in francosko govorečimi Švicarji. V Areni BCF bodo risi prvič v slovenski zgodovini poskušali priti do posebnega 'hat-tricka', poskušali si bodo zagotoviti tretji zaporedni nastop v družbi najboljših reprezentanc sveta, katere bo čez leto dni gostila Nemčija. Lani je močno pomlajeni četi Eda Terglava prvič po 20 letih uspelo obstati med elito, letošnji osnovni cilj je povsem enak, želje pa – tako preprosto mora biti – večje. »Fribourške znamenitosti nas ne zanimajo, tja ne gremo na počitnice, temveč želimo nekaj narediti na ledu,« je dejal selektor.

terglav mpa.jpg
MPA
Selektor Edo Terglav.

Dva popolna debitanta

Dan pred odhodom v deželo točnih ur, dobrega sira in še boljše čokolade se je moral Terglav zahvaliti še zadnjemu kandidatu, doma je ostal tudi branilec Urban Podrekar. Terglav je izbral tri vratarje, osem branilcev in 14 napadalcev, od katerih sedmerica lani ni igrala v Stockholmu. Prvič se bosta na uradnem turnirju predstavila vratar Luka Kolin in branilec Maks Perčič, med rise so se vrnili izkušeni napadalci Rok Tičar, Anže Kuralt in Luka Maver, po letu odsotnosti je v ekipi tudi branilec Rožle Bohinc.

Že dve leti me preseneča

Spet se v slovenski slačilnici srečuje več generacij – kapetan Robert Sabolič je s 37 leti najstarejši, 19-letni Jan Goličič je najmlajši. Tudi lani je bila situacija podobna in izkazalo se je, da tudi zmagovita. »To, kako je v slačilnici, me preseneča že zadnji dve leti. To je, kako so starejši prevzeli vlogo vodij, oni so prevzeli garderobo in jo vodijo, kot je treba. Vsi so zadovoljni, nasmejani. Nismo razdeljeni na mlade in stare, vsi se družijo, vsi smo ena ekipa,« je ponosno dejal Terglav, ki bo rise prvič v Švici vodil v soboto ob 20.20, ko bodo palice prekrižali s Čehi, 24 ur kasneje jih čaka spopad z Norvežani.

sabolic af.jpg
alesfevzer.com
Kapetan Slovenije bo tudi tokrat Robert Sabolič.

Včasih ne izbereš najboljših igralcev na papirju

Vsak, ki ga je nekdanji odlični napadalec in prvi Slovenec v zgodovini, ki so ga (leta 1998) izbrali na naboru lige NHL (Buffalo), izbral v 25-terico, je v reprezentanci s točno določenim razlogom oziroma povedano drugače, vsak ima točno določeno vlogo in naloge, ki so jih igralci sprejeli in ponotranjili. »Veliko smo se pogovarjali o tem, kaj želimo, zakaj so sploh prišli, jim povedali, kaj se od njih pričakuje. Včasih ne izbereš najboljših igralcev na papirju, zame je pomembno, da se dobro znajdejo v vlogah, ki jim jih dodelimo. Lani je bila z igralcem manj ena najboljših na SP, to je bila razlika, zaradi katere smo obstali v eliti,« je razlagal slovenski selektor.

Morajo si upati

Pred začetkom turnirja je kot največjo slovensko moč Terglav izpostavil bojevitost. »Pa igranje kot enota, kot eno in da fantje delajo drug za drugega. Tudi napadalno smo močnejši kot lani, mlajši so eno leto starejši,« se je prednosti Slovenije dotaknil 46-letni strateg. Pa šibkosti? »Verjetno konstantnost, težko jo držimo vseh 60 minut. Večina fantov te ravni hokeja ne pozna. Zelo pomembno bo, kako bomo igrali celotno tekmo, sploh druge tretjine, ko je zaradi oddaljene obrambne tretjine menjanje igralcev bolj oteženo. Pomembna bo igra brez ploščka, te bo več, kot so fantje vajeni, a hkrati si, ko bomo imeli plošček, želim, da si bodo upali kaj narediti, ker vem, da znamo. Na SP ne gremo kot gledalci,« je vsem risom že zabičal šef slovenske klopi.

slovenija 3 af.jpg
alesfevzer.com
Slovenci so slab mesec brusili svojo formo.

Lani smo se veliko naučili

Ne bodo smeli biti gledalci, če želijo ponoviti lanski podvig. »Naš cilj je, da vsako tekmo vzamemo kot finale. Pot do vrha bo še zelo težka, čakajo nas vzponi in padci. Ničesar ne želimo preračunavati. Želim enako pripravo na vsako tekmo, da jo odigramo, kar se da najbolje, kot da gre za finale. Po tekmi pa želim, da se na novo zberemo in pripravimo na nov dan. Vsak dan bomo poskušali rasti in biti najboljša različica ekipe in če bomo pravi ... Vsaka tekma bo sicer za nas izziv. Lani smo se veliko naučili, a nočemo se preveč ozirati v preteklost. Vemo, da bo tudi v Švici težko, čaka nas sedem tekem v desetih dneh, fizično bo težko zdržati, prišlo bo do slabih trenutkov, a vseeno lahko upamo na dober rezultat,« je splošni načrt predstavil Terglav.

Pospravil bi kovčke in šel domov

Pri uspehih bo, kot lani, moral imeti veliko prstov vmes vratar Lukaš Horak. Ta je v zadnjem tednu proti Madžarski in Avstriji potrdil, da je zdrav, dvoma ni več, proti Čehom bodo imeli risi v golu Čeha. »Iskreno, če bi mu rekel, da proti Čehom ne bo branil, bi pospravil kovčke in šel domov,« je v smehu dejal Terglav in bolj resno nadaljeval: »Ko se je poškodoval, mi je rekel, da bo branil proti Čehom. Takoj je bilo jasno, kakšno miselnost, kakšno željo je imel že pred tremi meseci.«

madzari sp.jpg
Simon Pelko
Slovenija se je v pripravah na SP elite na Bledu pomerila z Madžarsko in jo premagala s 3:2.

Poskušam paziti nase

Zdravniški karton je prazen, igralci, pravi Terglav, so zelo dobro pripravljeni, kaj pa selektor? Spomnili smo ga na njegove težave z izčrpanostjo, ko je zaradi tega v Stockholmu izpustil tekmi proti Švedom in Avstrijcem. »Poskušam paziti nase. V Stockholmu sem se tudi jaz marsičesa naučil. Težko 'odklopim' glavo, priznam, ker je vsega veliko. Tak sem, težko odklopim vse. Želim poskrbeti za vsakega fanta posebej, to pomeni veliko komunikacije, a zdaj poskušam to prenesti tudi na ramena svojih sodelavcev v strokovnem štabu, ki jim zelo zaupam. Glede tega upam, da bo vse v redu,« je še zaključil Edo Terglav.

Svet24

Kjer je šport doma

Dnevni izbor najnovejših rezultatov, tekem in zgodb iz sveta športa, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.