Marjan Fabjan po obtožbah glede spolnih zlorab: "Ta zgodba ne bo zrušila kluba in moje družine"
Marjan Fabjan, eden najuspešnejših slovenskih judo trenerjev, se je znašel v središču resnih obtožb o zlorabi svojih varovank.

Kot poroča časnik Dnevnik, je več nekdanjih članic judo kluba Sankaku s Celjskega na policijo podalo prijave, v katerih Fabjanu očitajo psihično, fizično in spolno nasilje.
Po navedbah prijaviteljic naj bi bile podvržene klofutam, udarcem z bambusovo palico, brcam, kričanju, žaljivkam in psihološkim pritiskom. Ena od nekdanjih judoistk, ki želi za zdaj ostati anonimna, opisuje tudi primer domnevne spolne zlorabe, do katere naj bi prišlo med pripravami.
Preberite tudi:
Zahteval molk
"Najprej se me je začel dotikati po trebuhu, potem pa po spolovilu. Ko sem začela jokati in kričati, da me boli, je nehal in mi naročil, naj o tem ne govorim nikomur," je izpovedala za Dnevnik.
Fabjan, ki je vodil do olimpijskih medalj judoistke, kot so Urška Žolnir Jugovar, Lucija Polavder, Ana Velenšek in Tina Trstenjak, je zaposlen pri slovenski policiji.
Športnice iz kluba Sankaku
Več nekdanjih športnic iz kluba Sankaku je medtem že vložilo prijave na policijo, kar potrjuje širši obseg domnevnih nepravilnosti, ki so se po njihovih besedah dogajale skozi več let. Žrtve so dolga leta molčale – zaradi Fabjanovega ugleda in vpliva, pa tudi zaradi strahu pred posledicami.
"Zaradi njegovega položaja smo si mislile, da nam nihče ne bo verjel. Zdaj, ko smo se umaknile iz športa in si ustvarile družine, smo končno zbrale pogum," pravi ena od prijaviteljic.
Fabjan: "Nimam informacij, ne vem, za kaj gre"
V odzivu na vprašanja Dnevnika je Marjan Fabjan izrazil presenečenje nad očitki. Dejal je, da je za govorice slišal, vendar ni bil uradno obveščen ali zaslišan.
"Nimam nobenih informacij, ne vem, kaj naj bi se zgodilo. Govori se marsikaj, a sam ne vem nič konkretnega," je dejal ter dodal, da mu nihče ne more ničesar očitati, saj je to že davna preteklost in se vsega ne spomni. Priznal je, da se je, kdaj s katero od deklet sestajal, če pa je bila zaljubljena vanj, se je vedno vse zgodilo z njenim privoljenjem.
Medtem je za STA dejal, da ga je, ko je prvič slišal za obtožbe, skoraj zadela kap. "Ostro pa zavračam kakršno koli spolno nasilje in spolne zlorabe," je za STA dejal Fabjan. V vseh letih v judu pa Fabjan trdi, da je bilo tudi nekaj simpatij in partnerstev: "Tudi moja sedanja partnerka je nekdanja judoistka."
Jezni razočarani športniki?
V zelo tipičnem slogu je povedal, da so nekateri nekdanji športniki danes razočarani nad svojimi dosežki in zato v preteklosti iščejo razloge za svoje neuspehe. Fabjan pravi, da so mnogi športniki, ki se v času aktivne kariere niso želeli v celoti podrediti vrhunskim ciljem, danes morda prepričani, da so bili oškodovani.
Kot je še dejal za STA, sam zgodbo vidi vezano tudi na nasprotja, ki so se v zadnjih letih pojavila znotraj zveze, in pravi, da gre za novo zgodbo, ki bo delila slovenske judoiste na dva pola. In kot dodaja, se je zgodba pojavila ravno v času, ko tekmovalce čakajo nastopi na mladinskem evropskem in svetovnem prvenstvu ter kadetskem SP, kjer ima kar nekaj tekmovalk z dobrimi možnostmi za uspeh.
"Ne vem točno, kaj se pripravlja in zakaj. Vem pa, kdo tekmovalke nagovarja, a tega še ne bom povedal," je za STA še dejal Fabjan in o stanju v matičnem klubu dodal: "Ni me strah. Starši vedo, kako delajo trenerji v klubu in da pri večini ne gre le za rezultat, ampak tudi za vzgojo. Ta zgodba ne bo zrušila kluba in moje družine."
Mehek kot skala
A naj spomnimo na posebno oddajo o Fabjanu na televiziji Slovenija (po enem od uspehov na olimpijskih igrah), kjer je ena od dobitnic olimpijske medalje mirno povedala, da jo je trener med treningom tudi kdaj udaril in žalil, a da je bilo naslednji dan vse spet v redu. Vse naj bi se zgodilo v duhu treninga in želji po zmagah. Nenavadno. In Fabjan tega takrat ni zanikal. Televizija Slovenija je o Fabjanu posnela tudi dokumentarec Mehek kot skala, kjer je zelo ponosno predstavljen kot trenerski diktator.

Preiskava v teku
Policija prijav za zdaj uradno ne komentira. Glede na resnost očitkov in vpletenost osebe z visokim ugledom v športni javnosti in državnih institucijah pa primer odpira številna vprašanja – tako o varnosti športnic kot tudi o morebitnem sistemskem molku v vrhunskem športu.
Tudi na Judo zvezi Slovenije od policije niso dobili potrditve primera, da bi ukrepali v skladu s svojimi akti. Uradno pa s strani tekmovalk na zvezi niso dobili nobene pritožbe. Generalni sekretar krovne slovenske zveze Aljaž Sedej pa je potrdil, da so seveda govorice in različne informacije prišle tudi do njih.
"Če so obtožbe resnične, je to seveda zelo slabo za judo," pa je novico komentiral predsednik zveze Bogdan Gabrovec.
Najbolj prepoznavne judoistke pod njegovim vodstvom:
-
Urška Žolnir Jugovar
-
Olimpijska bronasta (Atene 2004)
-
Olimpijska zlata (London 2012)
-
Svetovna in evropska medalistka
-
-
Lucija Polavder
-
Olimpijska bronasta (Peking 2008)
-
Večkratna evropska medalistka
-
Srebrna na svetovnem prvenstvu (Rotterdam 2009)
-
-
Ana Velenšek
-
Olimpijska bronasta (Rio 2016)
-
Svetovna podprvakinja (Astana 2015)
-
Evropska prvakinja (2016)
-
-
Tina Trstenjak
-
Olimpijska zlata (Rio 2016)
-
Olimpijska srebrna (Tokio 2020)
-
Svetovna prvakinja (Astana 2015)
-
Večkratna evropska prvakinja
-
Fabjan je deloval v Judo klubu Sankaku Celje, kjer je vzgojil generacije slovenskih judoistk, zlasti tistih, ki so osvajale medalje na olimpijskih, svetovnih in evropskih prvenstvih.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
