Svojo zgodbo o navideznem zdravju in bolezenskih znakih, ki so jih na srečo pravočasno odkrili na preventivnem pregledu v sklopu presejalnega programa Svit, nam je zaupala Marija Gričar.
Junija lani je 66-letna Marija Gričar iz Gozda Martuljka dobila pismo programa Svit in z veseljem privolila v odvzem vzorcev blata. Nekaj dni pozneje so jo obvestili, da je bil izvid preiskave pozitiven, in ji predlagali kolonoskopijo oziroma pregled debelega črevesa. Določili so datum: 4. avgust. Marija še v snu ni pomislila na to, da bi ji lahko zdravnik med pregledom dejal: »Zelo ste bolni, zelo ste bolni.« Še zdaj ji v glavi odzvanjajo njegove besede.
»To ne bo držalo, saj me nič ne boli,« mu je odločno odgovorila. Prepričana je bila, da ima prav, in, kot pravi, takrat ni bila prav nič prizadeta.
»Ko pa sem čez njegov hrbet na zaslonu računalnika prebrala besede sum na karcinom, mi je spodneslo noge. V solzah sem počakala na izvid. Mož je onemel, ko sem mu povedala novico. S hčerko sva ure in ure obe jokali. Rekla sem ji, da se ne bom zdravila, da je umrlo že toliko ljudi in da sem zdaj pač jaz na vrsti.
A hčerka se ni menila za moje govorjenje o tem, da se ne bom zdravila. Naročila me je na ultrazvok in računalniško tomografijo (CT) trebuha. Po pregledu sem odšla do zdravnika, specialista internista, ki je ob pogledu na izvid kolonoskopije dejal: To je pa urgentno!
Več v Jani št. 7, 16.2.2010
Endoskopija ne sme boleti
Primarij dr. Milan Stefanovič, član strokovnega sveta programa Svit in strokovnjak, ki se zavzema za to, da bi bolniki čim lažje prenesli gastrointestinalno endoskopijo, nam odgovarja na najpogostejša vprašanja vseh tistih, ki so dobili povabilo na pregled danke in debelega črevesa.