Ljudje
Poslednji izmed darov minevanja Mance Košir
O ljubezni so že vse povedali največji filozofi, nevroznanstveniki so natančno opredelili njene kemične zakonitosti, psihologi so posebej zanjo stesali na tisoče predalčkov in Beatli so jo zabetonirali v pop kulturo z ultimativnim stavkom, da je to pač vse, kar človek potrebuje. Resnično, ljubezen je kliše, a le kot beseda. Iz besed je sicer sestavljena Mančina knjiga Človeška ljubezen, toda kakor vedno pri Manci Košir je podlaga za vsako besedo živa, utripajoča in delujoča ljubezen, ki zmore ozdraviti marsikatero, če ne že vsako stisko.
Tanja Cegnar: Življenje je prekratko za stare poti
Meteorologinja Tanja Cegnar je že izpolnila pogoje za upokojitev, a je v njej še veliko ustvarjalne vneme in žara. S projekti doma in v tujini je tako zasuta, da še dolgo ne bo mogla v sicer več kot zasluženo »penzijo«. »V svojem delu zelo uživam, z veseljem pa tudi prenašam naprej znanje in izkušnje,« navdušeno pove Tanja, katere pojavo na televiziji v zadnjem času pohvalijo tudi modne navdušenke. V prijetnem klepetu nam je razkrila, da obožuje modo in ima polne omar oblačil, ki jih velikokrat nosi tudi pred kamero, celo sama jih predela.
Irena Polanec: Z možem je umrl del mene, ampak to še ni konec
Konec aprila je umrl Bojan Ferleš, soprog naše najuspešnejše slikarke in Slovenke leta 1997 Irene Polanec. Ko sva se kmalu po pogrebu slišali, sem jo prosila, ali bi kaj povedala o njuni ljubezenski zgodbi, ki je posebna tudi zato, ker je moški, ki ga je Irena spoznala na svoji prvi razstavi v rodnem mestu, ni osvajal, a jo je vseeno osvojil.
Aleš Valič: Najin Skriti raj? Doma!
Aleš Valič, dolgoletni profesor na igralski akademiji, kjer je bil nekaj časa tudi dekan, je prav gotovo eden naših najbolj karizmatičnih igralcev in velik ljubljenec občinstva.
Navdihujoča zgodba o pogumu in ljubezni v zrelih letih pisateljice Cvetke Bevc
»Ko sem pri petnajstih, pred skoraj pol stoletja, z mamo prvič obiskala Pariz, sem bila čisto očarana. Nisem si upala niti pomisliti, da bom v tem svetovljanskem mestu luči in umetnikov nekega dne živela tudi sama. In to na slovitem Montmartru!« navdušeno pove ena najplodnejših slovenskih ustvarjalk, pisateljica in pesnica Cvetka Bevc, ki je ustvarila več kot trideset književnih del, številne radijske igre in scenarije za dokumentarne filme ter še veliko drugega. Od nekdaj je znala slediti svojemu srcu in zajemati življenje z veliko žlico, predvsem pa potešiti svojega neustavljivega nomadskega duha. Toliko lepega in dobrega se ji dogaja, da smo ji v nadvse prijetnem pogovoru o njenem pariškem življenju komaj sledili.
Z Danom Podjedom o egocenu, dobi, ko postavljamo v središče sebe
Antropolog, višji znanstveni sodelavec na Inštitutu za slovensko narodopisje ZRC SAZU in izredni profesor na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, že dolgo raziskuje vpliv novih tehnologij na naša življenja. A zdaj je precej manj optimističen. Ta čas je zelo vesel izida kar dveh svojih knjig z naslovom Krizolacija. Izdal je znanstveno delo in fantazijski roman, v katerih se aktualne tematike loteva povsem različno.
Poslednji izmed darov minevanja Mance Košir
Manca Košir je zmogla, kar zmorejo le svetnice in svetniki – dvigniti se nad smrt in nam radostno zaklicati, naj ji sledimo brez strahu. Na svoje veliko Dejanje se je pripravljala dobršen del življenja, svoj odnos do smrti pa je med drugim opisala tudi v knjigi Darovi minevanja. Ta je del obširne duhovne in intelektualne zapuščine, po kateri bo njena luč svetila v večnost. To ni nekrolog, temveč slavljenje te zapuščine, evangelija po Manci.
Mojmir Šiftar: Hvaležen sem ženi, da me zna tako lepo umiriti
»Od nekdaj sem bil pošteno trmast, trdoglav in vihrav. Velikokrat sem ušpičil kakšno neumnost, še večkrat sem se upiral avtoritetam doma in v šoli. Staršem in učiteljem sem povzročil dosti sivih las. Še danes sledim svojemu srcu in sanjam, pri tem pa grem včasih tudi z glavo skozi zid. Zato sem globoko hvaležen svoji ženi Anji, da zna nadvse imenitno usmerjati mojo vihravo energijo, ki jo zdaj že leta posvečam vrhunski kulinariki,« je prikupno priznal najbolj vroči kuhar ta hip, 32-letni Mojmir Šiftar, ki ima dneve zapolnjene z razvajanjem najzahtevnejših gostov v restavraciji Pen Klub ter deljenjem svojega bogatega znanja in sojenjem v tekmovanju MasterChef Slovenija. Kuharski šov mu je prinesel več prepoznavnosti, zato kdaj pa kdaj ustreže tudi kakšni prošnji za selfi in avtogram.
Kaj se zgodi, ko imajo moški hormoni žur
Škofjeločanko Minko Gantar, ki je pred dobrim letom postala Kraševka s stalnim bivališčem v Sežani, smo prvič predstavili pred osmimi leti, ko je zaradi težav z lastnimi hormoni in pomanjkanja primerne literature, da bi si pomagala, napisala knjigo Ko imajo hormoni žur. V njej je kup koristnih nasvetov in znanja za pomoč ženskam ob zagatah s hormoni. Vse, kar je zapisala, je preizkusila na lastni koži, je takrat dejala. Zatem je ob njenem razvoju in raziskovanju nastalo še nekaj knjig. Po zadnji z naslovom Ko imajo moški hormoni žur, pa bodo gotovo posegli tudi moški, predvsem v zrelem obdobju, ko imamo vsi največ težav s hormoni. Ženske so v menopavzi, moški v andropavzi, in ko hormoni zažurajo pri obeh naenkrat, lahko nastane prava 'štala', pravi Minka.
Manca Košir: Zasejano seme dobrega
Bila si naša učiteljica življenja, mojstrica radostnega bivanja. In minevanja. Popravek: Si! In boš! Kajti »v srcih tistih, ki nas ljubijo, nismo nikoli mrtvi«.
Otroci so ji dali moč, da se odpove alkoholu
Prvič se je napila pri 15 letih. Pila je, ker je bilo to ‘normalno’. Pila je, ker je želela biti v družbi zabavna. Pila je, da je lahko bila z moškimi … Tina Ukmar je zdaj že več kot eno leto abstinentka. Vsak dan znova premaguje skušnjave in se še sama sebi čudi, kako ji je uspelo.
Vzgojiteljica iz dijaškega doma: 'Sem druga mama'
Tridesetletna Katja Bobnar, profesorica biologije in gospodinjstva iz Dolenjskih Toplic, je že štiri leta vzgojiteljica v Dijaškem in študentskem domu v Novem mestu. »Sem ena od šestih vzgojiteljic, ki se ukvarjamo s 182 dijaki in dijakinjami, ki v dolenjski prestolnici obiskujejo različne srednje šole. Pravzaprav sem njihova druga mama, saj v času šolanja preživijo z mano več časa kot s svojimi starši,« začne in prizna, da ima svoje delo strašno rada.
Nekdaj balerina, danes vzor aktivnega staranja
Mamka ali mačka, to je včasih samo vprašanje discipline. Breda Vules je premore toliko, da se je že zdavnaj dvignila nad čas – če se že ne dviga več na baletne špičke. In ko mi pove, koliko let naj bi štela, pričakujem, da bo izza vogala vsak hip skočil Franci Kek in zavpil: »Skrita kamera!« Kajti gospa Breda s geštelom 20-letnice in energijo termalnega vrelca niti približno ni mamka. Četudi po lastnem priznanju ni Marilyn Monroe.
Ko bom velika, bom Elke Kahr
Županja odprtih vrat, ki deli stanovanja in razdaja plačo: »Vsakdo, ki tukaj živi ali dela, lahko dobi komunalno stanovanje. To je pomembno, kajti pri nas ne delamo razlik med ljudmi.«
Marijana Brecelj: 'Včasih sem hodila po robu'
Dobili sva se po vaji za krstno uprizoritev igre Matjaža Zupančiča v Mali Drami Te igre bo konec, ki je tudi zadnja predstava na tem odru pred prenovo. Izjemna igralka Marijana Brecelj, ki v predstavi nastopa kot gostja, me je peljala v garderobo, na kateri je skupaj s staro gardo še vedno tudi njeno ime, na spodnji ploščici pa so zapisane sedanje igralke, ki si delijo ta prostor. Čeprav se tu še vedno počuti domače, pa Marijana, ki smo jo gledali tudi v serijah Najini mostovi in Reka ljubezni, pravi, da garderoba nikoli ni bila njen dom.
Gladovna stavka Drage Potočnjak
Z nagrado za življenjsko delo še sveže ovenčana igralka in pisateljica Draga Potočnjak že dolgo poziva k priznanju Palestine kot države. A ker pozivi k človečnosti v današnjem svetu še komaj kaj zaležejo in ker, kot pravi, ni mogla več prenašati grozot, ki se dogajajo nedolžnim civilistom, se je odločila za gladovno stavko. Ta je bila obenem dejanje obupa, a tudi zadnji kanček upanja v solidarnost in človečnost.
Martin Golob: 'Molim, da bi zmagala pamet'
Četudi odmahne z roko, kadar ga okličemo za zvezdniškega duhovnika, se že pred durmi grosupeljskega župnišča potrdi prav to. Skorajda za vsakim vogalom ga kdo čaka: ob osmih zjutraj sta ga zakonca z dvema bleščečima avtomobiloma prosila za blagoslov in tega jima res ni mogel odreči. Mene pa je poslal z veliko opravičevanja na kavico v bližnjo kavarno. Morda je bil že to prvi nauk iz njegove sveže knjige 365 dni z božjo besedo? Konec koncev je treba vaditi potrpežljivost. Tudi naslednji par, ki se je pripeljal h Golobu iz Koroške, jo je. Pa saj je glavna atrakcija Grosuplja prav on – župnik!
Cvetana Rijavec: Kdor ni lastnik zemlje, je hlapec
Cvetana Rijavec, Primorka, ki takoj pove, da iz dna srca sovraži nasilje in vsakovrstno izkoriščanje, je še vedno znano ime v živilskopredelovalni dejavnosti. Kot uspešna menedžerka, tedaj ena redkih v moški družbi, se je najprej uveljavila v ajdovskem Fructalu, tam je bila generalna direktorica in predsednica uprave, pozneje je bila direktorica v Leku Kozmetiki. Od leta 2007 je vodila Ljubljanske mlekarne, ki so se ob njenem prihodu utapljale v izgubi. Za začetek še to: 13 let je srečno poročena s šestnajst let mlajšim možem. Skupaj pa živita že 20 let.
Kdor išče, najde – ljubezen
Ljudje se nikoli ne naveličamo ljubezenskih zgodb – še posebej če imajo srečen konec. In za srečo je treba marsikdaj narediti tudi kakšen ne preveč lagoden korak, kot je aktivno iskanje sorodne duše – na portalu za zmenke. Več zadržkov glede tovrstnega načina imajo večinoma ženske, ki si še vedno želijo biti najdene in imajo nekaj zadrege s tem, da se dajo na »trg«. Najmanj dvajset parov je med nami, ki so se našli s pomočjo katoliškega portala katStik, mi pa smo spoznali dva: Andreja in Špelo Kaligarič iz Izole ter Mojco in Simona, ki sta želela ostati anonimna.
Ne samo v energetiki, tudi v kuhinji se odlično znajde!
Aleksander Mervar, prvi mož Elesa, eden največjih strokovnjakov slovenske energetike, ki je lani postal tudi novi predsednik Energetske zbornice Slovenije, je zadnje čase zaradi energetske problematike pogosto v medijih. Njegova motivacija je raziskovanje in nenehno učenje. Trdemu delu pa sledi nekaj za dušo. Odlično se namreč znajde tudi v kuhinji.
Brigita Langerholc se je z družino preselila na kmetijo
»Prihajam s kmetov. Kljub temu da sem dobršen del življenja preživela v velikih mestih po vsem svetu, kot so Peking, Sydney, Los Angeles, sem vedela, da sem na vasi odrasla in si želim na vasi tudi umreti. Želela sem pognati korenine v zemlji in sem presrečna, da nama je z možem Urošem to nedavno tudi uspelo. Ko smo se po mesecih iskanja primerne parcele po vsej Sloveniji pred dobrim mesecem preselili na konjsko kmetijo na Štajersko, tja smo pripeljali tudi naša dva konja, so se nama hčerke navdušeno zahvaljevale, da sva jima že pri trinajstih izpolnila življenjske želje,« bosa, rahlo zagorela in s širokim nasmehom med krtačenjem konja razlaga nekdanja atletinja in terapevtka Brigita Langerholc, ki ima s svojo kmetijo velike načrte.
Magnifico osebno: Zlomilo bi me, če bi imeli konflikte
Ne bi mogla prešteti, kolikokrat sva delala intervju v dobrih treh desetletjih. V uvodih sem uporabila že vse presežnike, pa vendar težko rečem, da sem ga dovolj dobro opisala.
Paralimpijka Živa Lavrinc: 'Morda bova s sinom shodila skupaj!'
»Živa Živa, ki rada uživa,« o sebi pravi Živa Lavrinc, Kamničanka sredi tridesetih, športnica, ki se niti po nesreči pred slabimi šestimi leti, ko je – ona si predstavlja, da ne »za vedno« – pristala na vozičku, ne odreka športnemu adrenalinu. Jezdi valove, vozi parabob, igra tenis, je lokostrelka. Življenje zajema z veliko žlico in dokazuje, da ni ovire, ki je ne bi zmogla. Lani se je – dober mesec po tem, ko je postala mamica malega Noaha Matije – priborila še vstopnico za letošnje paralimpijske igre konec poletja v Parizu. »Moje življenje v tem trenutku ne bi moglo biti lepše,« pravi žarečih oči.
Maja Boh Hočevar: 'Vikend zakon se nama dobro obnese'
Maja Boh Hočevar je v gledališču, filmu, nanizankah, risankah in legendarnem Moped Showu nanizala številne izjemne vloge. Pred desetletjem, ko se je upokojila, pa se je umaknila iz javnosti. Nov smisel življenja je že pred upokojitvijo našla v pomoči drugim – prostovoljstvu, ki ji širi obzorje, razumevanje in sočutje do ljudi. Sama v težkih trenutkih, ki jih prinaša nabiranje let, najde uteho na raznih delavnicah. Srčna Maja je iskreno spregovorila tudi o desetletjih skupnega življenja z možem, legendarnim Janezom Hočevarjem Rifletom.
Devetletna Mirjam je spekla ogljev kruh in zmagala
Komaj devetletna Mirjam Čarman iz Dolenjih Radulj pri Bučki je na letošnjem območnem tekmovanju Društva podeželskih žena iz Škocjana za peko kruha prejela zlato priznanje. Zaslužila si ga je z ogljevim kruhom, ki ji je že lani prinesel zlato priznanje celo na državnem ocenjevanju kruha v Beli Cerkvi. Še prej pa je uspešno sodelovala na tekmovanju s koruznim kruhom. Kakšen je sploh ogljev kruh? »Črn, pravzaprav zelo črn,« je jedrnata Mirjam.