© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Mala šola samooploditve: kako si narediš Slovenčka?


Jelka Sežun
16. 7. 2025, 08.00
Posodobljeno
09:00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Četrt stoletja je veljalo, da sme država z biomedicinsko pomočjo pri oploditvi pomagati samo heteroseksualnim parom, šele nekaj dni pa prenovljeni Zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo to omogoča tudi samskim in ženskam v istospolnem razmerju.

samooploditev1 shutterstock.jpg
Shutterstock
fotografija je simbolična

To ne pomeni, da se te ženske že doslej niso zatekale k umetni oploditvi, samo bolj iznajdljive so morale biti. Pogosto je pomenilo tudi to, da so za spočetje otroka potrebovale več denarja. V resnici tisti, ki nasprotujejo umetni oploditvi samskih in istospolnih, s prepovedjo niso dosegli prav ničesar. Želeni in težko pričakovani otroci so se samskim in istospolno usmerjenim rojevali tudi brez pomoči države. Čisto novega Slovenčka ali Slovenčico si konec koncev lahko ustvariš tudi na druge načine.

Nekoč sem poznala žensko, ki jo je ta diskriminatorni zakon strašansko jezil in je vedno govorila, meni že ne bo nihče govoril, ali smem ali ne smem imeti otroka! Če ne bom našla primernega očeta, si bom pa naročila seme v semenski banki in se sama oplodila. Ne vem, kako se je končalo – danes ima otroke, nikoli pa je nisem vprašala, kako je prišla do njih. Ampak samooploditev s pomočjo (tuje) semenske banke je bila vedno tiha, neoglaševana možnost za tiste, ki jih je zakon o OBMP izključil.

Siva cona

Nimamo uradnih statističnih podatkov o tem, koliko samskih žensk je kot pot do otroka izbralo samooploditev s semenom iz tujine, saj to poteka izven sistema medicinsko podprte oploditve (MPO) in ni beleženo kot medicinski postopek. Tovrstni način spočetja je v sivi coni, ki je zakon ne ureja – a je tudi ne prepoveduje. Praksa je v Sloveniji znana, a neregistrirana. O tem pričajo poročila nekaterih ginekologov, ki obravnavajo nosečnice, ki so zanosile s pomočjo tujega semena, predvsem pa razprave na spletnih forumih. Vemo, da kar nekaj istospolnih parov odide na umetno oploditev v tujino, v evropske države, kjer je zakonodaja prijaznejša – na primer v Belgijo – vendar je to ne le drago, soočajo se tudi z birokracijo in čakalnimi dobami. Oploditev med stenami lastnega doma je v primerjavi s tem hitrejša in cenejša možnost – z upoštevanjem nadvse pomembnega pogoja: primerna je le za ženske, ki nimajo težav z zanositvijo.

In če ste ravno odpirali usta, da bi rekli, zakaj pa s tujim in ne z domačim, izvirno slovenskim semenom – zato, ker slovensko semensko banko sicer imamo, vendar je darovano seme namenjeno zgolj heteroseksualnim parom, ki jim je dosedanji zakon o OBMP dopuščal umetno oploditev. Slovenska semenska banka semena ne prodaja in se ga torej pri njih ne da naročiti za oploditev doma. Lahko pa si seme naročite v tuji semenski banki. Ki jih je po svetu ogromno. In prav to je težava. Kako izbrati pravo?

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 28, 15. julij 2025.

Revija je na voljo tudi v spletni trafiki.

01_Jana_28.jpg
revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.