Brez tabujev: Desa Muck in Mario Galunič spet skupaj
Mario in Desa sta pred publiko obudila spomine ter poskrbela za večer smeha in dobre volje. Desa skriva toliko zanimivih zgodb, da ji jih očitno ne bo nikoli zmanjkalo.
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Jana za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
Mario Galunič in Desa Muck sta bila nekoč neločljiv tandem. Nedeljskih večerov si nismo znali predstavljati drugače kot v družbi malce zadržanega, bolj »poštirkanega« Maria in neukrotljive Dese, zaradi katere je znal biti Mario zelo napet, saj je »po službeni dolžnosti« ves čas pazil, da ne bo šla s šalami predaleč. Od oddaje ZOOM je minilo že četrt stoletja, ampak ko sta Mario in Desa sedla pred gledalce v klubu Cankarjevega doma, kjer sta imela pogovorni večer, je bilo takoj jasno, da nas čakajo zabavne minute. Čeprav se je Mario proti koncu pogovora spet ujel, kako preži na trenutek, ko bo šla Desa s svojimi izjavami čez mejo. Na koncu je priznal, da je kljub temu, da jo dobro pozna, ta večer slišal nekatere stvari prvič. Desa skriva toliko zanimivih zgodb, da ji jih očitno ne bo nikoli zmanjkalo.
»Ravno pred tridesetimi leti, prav ta čas je bil, ko sem šel v Žabjo vas, kjer si živela, da bi te prosil, ali bi bila moja sodelavka in bi z mano vsako nedeljo na televiziji razveseljevala Slovence,« je začel Mario, ki ga je zanimalo, kako se Desa spominja tistega časa. Priznala je, da ne z veseljem. »Takrat sem bila drugačna. Imela sem še majhne hčerke, najmlajša je bila stara kakšna tri leta. Mislila sem, da sem srečno poročena. Mislila sem si: to je zdaj moje življenje, tu bom gospodinja, vrt bom urejala in otroke spravila do kruha in tako bo do konca …«
Ampak seveda ni bilo tako. Odločila se je za sodelovanje z Mariom, ki jo je že veliko prej spremljal v televizijskih projektih in je imel pred njo hudo strahospoštovanje. »V izjemnem stresu sem bil, bal sem se te kot hudič križa. Bal sem se zavrnitve,« je priznal in se pozanimal, ali imajo tudi drugi do nje tak zadržan in spoštljiv odnos.
Naj se me bojijo …
»Trudim se, da bi se me bali. In želim, da bi se o meni mislilo najslabše,« se je pošalila Desa, ki pravi, da je vedno malo prestrašena ali sramežljiva pred neznanci in je zato najraje v obrambni drži. Je pa, je dodala, z leti kljub vsemu bolj sproščena. Tudi na odru je končno začela uživati. »Začela sem uživati v tem, ko se mi smejejo, saj sem bila prej zaradi tega tudi nervozna. To, kar dobim od publike, deluje, kot bi dobila neke perutničke, da kar frčim čez dvorano. Pisala pa zdaj, priznam, dolgo nisem, razen za zelo majhne otroke nekaj malega. Ampak me spet vleče. Ne vem, očitno se pri meni menjuje – takoj, ko rečem, da nečesa ne bom več, ker sem se tega zasitila, se spet pojavi želja.«
Glede na to, da je nekoč govorila, da ne bo več na televiziji in da zdaj že dolgo ni bila, je zaradi njene izjave Mario dobil upanje, da se bo morda vrnila tudi tja. Ampak Desa ni želela dati neposrednega odgovora. Sicer pa je kljub letom in dejstvu, da je upokojena, še vedno zelo aktivna. »Kadarkoli te pokličem, je nekaj novega, nov projekt, ki ga sicer na začetku rada malo skrivaš, to ti moram povedati,« je povedal Mario.
Desa je pojasnila: »Res je, malo sem skrivnostna, ker mi je težko govoriti o stvareh, ki šele nastajajo. To me naredi nervozno. Mogoče imam občutek, da bi zaradi tega skrenila z začrtane poti. Pač rada imam to v sebi in čuvam kot hobotnica, ki ima svoje mladiče ves čas pod sabo. Dokler ni zunaj, o tem ne govorim niti svojemu možu. Tako da se me res ne sme spraševati, kaj trenutno pišem. Malo sem vraževerna …«
V sebi čutim moč
Je pa Desa že pred časom za našo revijo razkrila, da bo pisala nadaljevanje komedije Ženske brez filtra 2. To predstavo si je ogledal tudi Mario in ji namenil pravi slavospev: »Teh tvojih dvajset minut, to je, ne vem, nekaj neverjetnega! V sebi imaš izjemno moč. Tvoja interpretacija, tvoja prisotnost, tvoje telo, tvoj glas, mimika ..., ne vem, meni se to zdi genialno.«
Desa je pojasnila, da je tako zato, ker zdaj oder doživlja drugače kot prej: »Zdaj čutim to moč, ki jo omenjaš, v sebi. Saj pravim, da me na odru kar odnese. To se mi prej ni dogajalo. Verjetno sem se nehala sekirati, kako sem videti.« Izgubila je tremo pred odrom, medtem ko Maria trema še kar muči. Ampak Desa je imela pojasnilo: »Ti si v bolj zoprni vlogi, ker si na televiziji in si osamljen pred kamero. Tega nisem imela rada, ker nisem imela pravega odziva. Nekaj publike sicer je v studiu, ampak mora reagirati po navodilih. Na odru je drugače, tu se res neposredno povežeš z njo.«
Plačana za smeh
Mario je nato izpostavil zanimiv fenomen – splošno pričakovanje, da bo Desa v javnosti zmeraj in vsepovsod zabavna ter smešna. Desa je izstrelila: »Za to me plačajo!« Med gledalci je to sprožilo val smeha, Desa pa je potožila nad težo tega imidža v resničnem življenju: »Tu imam problem. Dobro je, da se mi smejijo iz dvorane, saj zato sem tam. Ampak če se mi smejijo zasebno, še posebej če sem, recimo, zaskrbljena ... Ravno predvčerajšnjim se mi je zgodilo, da sem se zelo razburila, in ljudem se očitno zdim smešna, kadar sem taka. In so se smejali, mene pa to tako razkuri, da ne morem povedati! Z možem bi šla enkrat skoraj narazen zaradi tega. Imela sem stisko in sem mu bila očitno smešna, ko sem se razburjala, da se je od srca smejal, jaz sem ga pa hotela zaradi tega pustiti. Resno!«
Mario jo je vprašal o koreninah njenega humorja in kdaj je odkrila ta dar, Desa pa je razkrila, da je bila to najprej obrambna strategija: »Otroci so se pogosto smejali na moj račun. In sem ugotovila, da je bolje, če se sama delam norca iz sebe, kakor da se drugi, ker me v tem ne morejo premagati. Razvila sem to, da se lahko brez problema pet ur delam norca iz sebe, drugi pa mi v tem ne pridejo blizu.«
Stran od bradačev s pipami
Ta ganljiva izpoved je spremenila vzdušje v klubu, vendar je Desa hitro prešla nazaj v šaljivi ton. Mario je nadaljeval z debato o literaturi in kritikih, ki humor pogosto podcenjujejo. »Kritiki in neka ‘strokovna javnost’ še zdaj trdijo, da kot pisateljica ne bi uspela, če ne bi bila na televiziji. Čeprav sem v resnici objavljala že pred tem. To me še kar spremlja. Pa mi je vseeno, itak ti, ki tako govorijo, ne berejo. Zdaj sem prav vesela, da mi ni treba imeti nobenega opravka z bradatimi moškimi s pipami.«
Po huronskem smehu, ki je pospremil njeno razmišljanje o kritikih, je Mario vprašal, kako rešuje problem tehnologije in mobitelov pri ponatisih starih uspešnic. Desa je potrdila, da je to res izziv. »V knjigo Blazno resno o drogah sem morala vključiti nekatere nove droge, pa so itak že spet nove na sceni … V nekem ponatisu sem morala napisati poseben uvod, v njem sem opozorila bralce, da takrat, ko je knjiga nastala, ni bilo mobitelov. Zdaj je izšel ponatis knjige Pod milim nebom. In sem imela izziv, kako rešiti zgodbo, kjer deklici pobegneta od doma, pa nimata mobitela, da bi ju kdo izsledil. In kaj si je izmislila ta zvita lisica? Da sta, preden sta pobegnili, mobitel zakopali v nekem grmovju, da jima ne bi mogli slediti preko signalov!«
Kužni stari starši
Mario je prešel na temo materinstva in njene nove vloge babice. Desa se je naslonila nazaj, pogledala občinstvo in začela tirado o sodobni vzgoji: »Moje tri hčere so že od pubertete naprej kričale, da ne bodo imele otrok, ker se ne mislijo tako ‘matrati’ v življenju, kot sem se jaz. Njihov lajf, njihova izbira. No, zdaj je moja najmlajša prvič mama in je tako skrbna, tako čudovita mama, samo strmim ... Veste, kaj vse zdaj tem mladim naložijo v šolah za starše? Učijo jih, da en mesec ne smemo na obisk k njim ali v porodnišnico, ker imamo stari starši lahko nalezljivo bolezen, ki se je ne zavedamo. Pa ne samo stari starši, vsi po vrsti! Cel svet! In potem so en mesec zaprti v mehurčku in nam otroke pokažejo samo skozi okno avta. Ko je hči prišla domov, je bila zelo uboga, ker je imela izjemno težak porod. Potem je vendarle rekla, naj pridem, ker me potrebuje. In sem prišla, vsa hepi, da lahko pomagam, in sva vse zrihtali. Tudi ko sem sama prvič rodila, sem bila nebogljena in prestrašena.«
Mario jo je povprašal o njenih stiskah iz preteklosti, ko je morala kljub depresiji in ločitvi ustvarjati ter biti smešna na odru in pred kamero. Iskreno je opisala tisto črno obdobje: »Res je bilo grozno. Ko so bile še male punčke, sem morala ogromno delati. Takrat sem se ločevala, bila sem brez denarja in padla še v depresijo … Sem pa v tem najtežjem obdobju verjetno celo največ napisala. Vendar se niti ne spomnim točno, kako je bilo. Vem, da je bilo kot nočna mora, skozi katero sem se morala prebijati kot skozi gosto črno melaso. Ampak poglej, sem prilezla ven.«
Diplomirana žena
Pogovor se je proti koncu preusmeril na njeno življenje z Igorjem. To je že njen četrti zakon: »Trije zakoni pred tem so bili poskusni, tako da sem zdaj kot diplomirana zakonska žena. Dobro je, če se čim pozneje poročiš, kot sem se jaz – pri 62. letih, ker se ti ne da več pobegniti proč in se ti ne da znova nekoga loviti naokrog. Ampak seveda se hecam. Jaz sem imela predvsem srečo, da sem spoznala človeka, ki ima izjemno dobre živce. Ker sem nepredvidljiva. Igor temu obzirno reče, da mu z mano nikoli ni dolgčas v življenju,« se je zasmejala.
Prelena za pretvarjanje
Potem ko je Mario ugotavljal, da je Desa ena redkih oseb v slovenski javnosti, ki ima zmeraj srce na jeziku in pred katero ni tabujev, je Desa zaokrožila večer svojo filozofijo: »Čeprav sem v resnici sramežljiva, ne znam drugače delovati v javnosti. Če se me nekaj vpraša, povem po resnici. Mogoče včasih ne povem točno tako, kot mislim, ampak to samo, ker tisti trenutek pač iskreno verjamem v to. Ker sem zelo učljiva, pogosto pozneje spoznam, da je morda drugače. In to tudi priznam … Tisti, ki se oklepajo enih in istih ugotovitev, se mi zdijo sumljivi. Sicer pa sem morda za pretvarjanje tudi prelena. Poznam kar nekaj slavnih oziroma znanih ljudi, ki jih grozno skrbi, kako bodo izpadli v javnosti, trudijo se biti grozno fini, človekoljubni, dobrosrčni in pametni … A veš, koliko je s tem dela?«
Desi pač ni treba igrati, da je fina, človekoljubna, dobrosrčna in pametna, ker to je. O tem smo se prepričali tudi v tem čudovitem pogovoru. Je pa na koncu ugotovila, da nista nič povedala o kuhariji in boleznih. »Hočem poseben večer samo o boleznih!« se je še pošalila in dodala, da čeprav se ji, recimo, želja, da bi plavala z delfini, ni izpolnila, zdaj nima več želja, saj sta si z Igorjem tako lepo uredila dom in življenje, da je resnično zadovoljna. Pa še dobre prijatelje ima – tudi Maria seveda, ki je eden redkih iz sveta estrade, s katerim imata že toliko desetletij trden in pristen odnos.
Digitalna naročnina
Začnite preizkusno naročnino za samo 0,99 evra!
Digitalna naročnina
Začnite preizkusno naročnino za samo 0,99 evra!