Skrb za hrbtenico mora postati taka rutina kot umivanje zob
Preventiva za otroke in mladostnike proti bolečinam v hrbtu

Tema o težavah z hrbtenico je navadno rezervirana za starejše ljudi, medtem pa prezremo tiste, ki lahko še največ naredijo za to, da teh težav ne bi imeli. To so mladi, ki jih vse premalo ozaveščamo, kako pomembni sta pokončna drža in skrb za hrbtenico. Z novim projektom Pokončna drža se bo to, upamo, spremenilo. S projektom strokovnjaki opozarjajo, da bi morali za zdravo držo skrbeti tako redno in vestno kot za umivanje zob.
Na festivalu celostnega zdravja, ki je na začetku februarja potekal v Cankarjevem domu, je bilo veliko govora o zdravju hrbtenice in o pomenu pokončne drže. O tem so predavali zdravniki in drugi strokovnjaki in vsi po vrsti se strinjajo, da je skrb za hrbtenico osnova, ki prepogosto ostane prezrta. Da bi to preprečili in mlade naučili higienskega minimuma tudi na tem področju, začenjajo projekt Pokončna drža, ki so ga zasnovali v Zdravstvenemu domu Ljubljana. Tam so ustanovili strokovno skupino, ki jo sestavljajo zdravnik, dve diplomirani medicinski sestri in fizioterapevt, ter se posvetovali s pediatrično službo in psihologom. Program, ki so ga zasnovali, po dveh dopolnjujočih se poteh (sistematski pregledi in vaje v razredu) omogoči postopno spremembo odnosa do zdravja in telesa. Prek Nacionalnega inštituta za javno zdravje so program uvedli kot del obravnave na sistematskih pregledih, s pomočjo Zdravstvenega doma Ljubljana pa izvajajo poskusni program uvajanja vaj v četrtih razredih štirih ljubljanskih osnovnih šol.
Pokončna drža ni stvar rekreacije, temveč nuja
Čeprav je projekt dokaj nov, je že obrodil prve sadove, razkriva Saša Staparski Dobravec, dr. med., specialistka radiologije in vodja Radiološkega oddelka za otroke in odrasle v Zdravstvenem domu Ljubljana Vič-Rudnik. »Ob uvedbi konzultacij pri radiologu pred rentgenskim slikanjem hrbtenice ali medenice zaradi bolečin v hrbtu pri populaciji med 25. in 45. letom smo ugotovili, da je ozaveščanje posameznikov o redni vadbi dvakrat na dan po dvajset minut pripomoglo k manjšim zahtevam širše populacije po slikovni diagnostiki in s tem k zmanjšanju izpostavljenosti ionizirajočemu sevanju. Miselni preskok, da je treba to ozaveščenost prenesti na mlado populacijo, je bil zelo preprost. Primerjava: zdravje zob in ustne votline je povezano z rutinsko, pravilno in redno higieno. Osnovna ustna higiena pomeni redno umivanje zob dvakrat na dan, o njeni smiselnosti se širša javnost ne sprašuje več. V današnjem času je gibalnih vsebin, rekreativnih programov in programov za zdrav slog tako za otroke kot za odrasle dovolj, manjkata pa uvedba rutine in spoznanje, da vzdrževanje psihofizične pokončne drže ni stvar rekreacije, temveč higienski minimum, ki ga mora mlada populacija umestiti v vsakdan, tako kot umivanje zob,« pojasnjuje strokovnjakinja.
Pomembna povezanost hrbtenice in notranjih organov
Da sta pokončnost in prožnost hrbtenice že od nekdaj osrednji temelj dobrega zdravja v vseh medicinskih sistemih Bližnjega in Daljnega vzhoda, poudarja tudi mag. Petar Papuga, dr. med., specialist za akupunkturo. Zato bi moral vsakdo, tudi najmlajši, poznati metode vadbe za pravilen razvoj in spodbujanje obtoka vitalne energije in telesnih tekočin. »Novejše ugotovitve nevrofiziologije in fizioterapije ter mnogoterih tehnik za korigiranje in uravnavanje pravilnega delovanja gibal kažejo na pomembno povezanost delovanja notranjih organov z napetostjo obhrbteničnih mišic in prožnostjo kit, ki podpirajo, stabilizirajo in varujejo medvretenčne prostore ter hrbtenjačne živce, ki potekajo skozi nje in zagotavljajo komuniciranje med notranjimi organi in vegetativnimi središči v višjih možganskih središčih. Masaža zadnjih nadorganskih točk je zelo preprosta in pri zgodnjih funkcijskih odklonih delovanja organov izjemno učinkovita metoda za uravnavanje energijskih pretokov skozi tkiva, organe in vegetativni živčni sistem. To je hkrati tudi vodilo pri izbiri ustreznih vaj in masažnih prijemov za izboljšanje delovanja v predkliničnih stadijih bolezni,« pojasnjuje. Akupunkture točke, ki se vam jih splača masirati, so prikazane na fotografiji ob članku. Če bo otrok zraven vsak dan izvedel še nekaj vaj za hrbtenico, bo to zelo dobra naložba v zdravo prihodnost.
Več v Zarji št. 8, 21.2.2017
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se