Pozdravljeni. Moja težava je zelo, zelo moteče kašljanje. Stara sem 70 let. Več kot 20 let že kašljam. Z izkašljevanjem izločam brezbarvno sluz. Na začetku sem samo pokašljevala, sedaj je kašelj zelo nadležen, saj moram izkašljevati vsakih nekaj minut, pri tem pa sluz sama prileti iz ust, kar je zelo moteče, tudi nos si moram nenehno brisati. Drugih bolezni nimam, saj sem brez zdravil. Tako je kašljal tudi moj oče. Opravila sem vse preglede: pulmolog, specialist za grlo, nos in ušesa, srce, gastroskopija, tudi na Golniku vse preiskave, še celo bronhoskopijo. Ugotovljeno je rahlo pordelo grlo in kronično vnetje nosne sluznice. Uživala sem zdravila, tudi Medrol, pomagalo ni nobeno. Če obstaja rešitev za moj kašelj, bom zelo vesela in se Vam za odgovor že v naprej zahvaljujem.
ŠIFRA: Jelica
Kašelj je naš naravni obrambni mehanizem, s katerim telo iz dihalnih poti odstranjuje škodljivo vsebino. Ima pomembno vlogo pri zaščiti telesa v boju proti okužbam.
Kadar smo zdravi, kašljamo, da si očistimo grlo in preprečimo vstop hrane ali tekočine v dihalne poti in pljuča. Normalno v budnem stanju kašljamo enkrat do dvakrat na uro, da se dihala očistijo. Pogostejši, obremenjujoč, moteč in dolgotrajen kašelj pa je lahko znak bolezni. Kašelj je lahko suh ali moker ob tvorbi sluzi, gnoja ali krvi. Lahko ga spremljajo bolečine v grlu, občutek cmoka, hripavost, bolečine za prsnico, zasoplost, izcedek iz nosu, solzenje, omotica in drugi simptomi.
Pri dolgotrajnem kašlju je treba izključiti vzroke, kot so pljučne bolezni (astma, kronična obstruktivna pljučna bolezen, tumor, emfizem, absces, pljučna fibroza, tuberkuloza, bronhiektazije, silikoza), preobčutljivost dihalne sluznice za alergene iz okolja (pline, pare, cvetni prah, cigaretni dim), sindrom postnazalnega kapljanja (nanaša se na dodatno kapljanje sluzi po grlu). V primeru prehlada se odzovejo membrane v nosu, tako da proizvedejo več sluzi kot običajno. Sluz je vodena in tekoča ter kaplja po zadnji steni žrela, vzdraži živce in povzroči kašelj. Kašelj lahko nakazuje tudi na bolezni srca (srčno popuščanje), bolezni gastrointestenalnega sistema (gastroezofagealna refluksna bolezen, pri kateri se želodčna kislina zaradi oslabele mišice požiralnika vrača, povzroča draženje in posledično kašelj), avtoimunske bolezni, bolezni ledvic, nevrološke bolezni (Parkinsonova bolezen), psihične bolezni (anksioznost, stres), kašelj povzročajo tudi nekatera zdravila (ACE-inhibitorji, zdravila za srce in pritisk). Pri kašlju, ki ga spremlja povišana telesna temperatura, z izmečkom sluzi, gnoja in krvavo vsebino, ob bolečinah pri dihanju, pa je seveda potreben čimprejšnji obisk pri zdravniku.
Spoštovana bralka, opravili ste vrsto preiskav, pri katerih pa ni bil odkrit točen vzrok Vaših težav. Iz navedenega sklepam, da gre verjetno za kombinacijo vzrokov: preobčutljivost sluznice nosu in dihalnega sistema, kar lahko povzroča kašelj in izcedek iz nosu. Morda tudi vračanje želodčne kisline, ki je vzrok pordele sluznice grla, kar dodatno prispeva k težavam. Priporočam ustrezno prehrano z omejitvijo sladkarij, mleka in živil, ki povzročajo povečano izločanje želodčne kisline. Tudi to, da je imel podobne težave Vaš oče, ni zanemarljivo. Ne pozabite preveriti stanja zobovja, morebitne zalivke, proteze, materiale, ki lahko dodatno dražijo sluznico. Normalno dihanje poteka skozi nos, zato preverite prehodnost nosnic in vlažnost sluznice. Pri alergiji pa je lahko učinkovita tudi akupunktura – kot podporna terapija.
Lepo Vas pozdravljam,
Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine
Janina zdravniška linija
Veseli bomo vaših vprašanj, pričakujemo jih na elektronskem naslovu: jana@media24.si; pa tudi navadna pisma so še vedno dobrodošla, na naslovu: revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje. Vprašanje pošljite s pripisom JANINA ZDRAVNIŠKA LINIJA, če želite odgovor točno določene zdravnice, pripišite njeno IME. Obvezno pa pripišite tudi ŠIFRO, pod katero bosta objavljena vprašanje in odgovor, da ne razkrivamo občutljivih osebnih podatkov.
Odgovarjajo in svetujejo:
Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine
Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije
Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije
Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine
Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije
Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije
Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine
Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka
Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije
Objavljeno v reviji Jana, št. 40, 1. oktober 2024.