Nasveti

Čarobni svet buč

Lara Jelen
10. 11. 2023, 08.00
Deli članek:

Poletno obarvana jesen botruje bogati letini jesenskih buč, ki se ponekod še bohotijo na vrtovih. V teh dneh pobiramo še zadnje plodove in pripravljamo shranke. Mateja Reš, članica društva Samooskrbni.net, nam pri tem pomaga s koristnimi nasveti za uporabo in skladiščenje.

Shutterstock
V teh dneh pobiramo še zadnje plodove in pripravljamo shranke.

Popolno leto za čajote

Letošnja jesen je popolna za čajote, sorodnice buč, ki dozorijo nekoliko pozneje. Vreme jim je bilo naklonjeno, zato lahko zdaj nabiramo dozorele plodove. »Da je čajota zrela, vemo po bodicah, ki se ob dotiku ne smejo vdati. Ker jih slana pomori, jih moramo nujno nabrati pred njo. V primerjavi z drugimi bučami, ki ne marajo vlage, čajote skladiščimo v kleti. Vsako čajoto posebej zavijemo v dvojni list časopisnega papirja in jih zložimo drugo ob drugo v kartonsko škatlo. To škatlo nato postavimo v še eno kartonsko škatlo. Tako shranjene bodo v kleti počakale nespremenjene vse do naslednjega poletja. Pomembno je, da ne zaznajo svetlobe in spremenjene temperature, saj bi sicer začele odganjati. Sicer pa lahko čajote olupimo in jemo naribane surove, lahko jih tudi kuhamo ali pečemo.« Mateja Reš jih ima najraje v kremnih juhah, saj v njih ustvarjajo prijetno gostljatost. Seveda so lahko tudi ena izmed mnogih vrst zelenjave, ki jih dodajamo enolončnicam. Po okusu spominjajo na kumaro in kolerabo, mogoče malo celo na cvetačo.

Shutterstock
Letošnja jesen je popolna za čajote.

Druge buče najprej pustimo na soncu

Buče, ki jih želimo shranjevati v temnih prostorih, morajo nujno imeti pecelj, zato pazimo, da tega pri pobiranju pomotoma ne utrgamo, svetuje. »Bučo na vrtu raje odrežimo z nožem ali še bolje s sadjarskimi škarjami, da bo pecelj ostal nepoškodovan, nato pa jih vsaj za dva tedna postavimo nekam na sonce. Pripravljenost na shranjevanje v temnejših in hladnejših prostorih (a nikoli pod 10 stopinj Celzija) nam bodo izkazale s suhim pecljem, ki spominja na pluto. Tudi pri golici po takšnem peclju vemo, da so semena v notranjosti zrela. Bučnih semen, ki jih želimo naslednje leto uporabiti za vzgojo novih sadik, nikar ne vzemimo iz buče takoj po nabiranju, saj tudi semena s časom pridobivajo kakovost. Ko pa jih vzamemo iz buče, jih na hitro operemo in posušimo. Ne smemo jih namakati v vodi, saj bi s tem zmanjšali njihovo kalivost.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 45, 7. november 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert