Iridodiagnostika temelji na tem, da so vsi telesni organi z živčevjem povezani z očesno šarenico. Živčni impulz pripotuje v določeno območje šarenice, kjer se pokaže v obliki znamenja določene barve, oblike in globine ter tako pusti zapis o morebitni bolezni. Sergej Kajumov, dr. med., se z iridodiagnostiko ukvarja že več kot četrt stoletja, od tega šestnajst let v Ljubljani. Poudariti je treba, da je zdravnik specialist nevrologije in športne medicine.
Takoj naj povem, da sem precej skeptična do alternativnih metod zdravljenja, ker je na tem področju zaradi slabe zakonodaje v Sloveniji veliko šarlatanstva. Diagnosticiranje iz šarenice je morda za tiste, ki smo navajeni predvsem uradne medicinske obravnave, nekoliko nenavadno, a pomirjujoče je, da se lahko z iridodiagnostiko ukvarja le zdravnik.
Večina se nas najprej vpraša, kako se lahko v tako majhnem delčku telesa, kot je šarenica, skriva toliko podatkov. Ko sem se nato zagledala v bleščečo čisto šarenico otroka in še v šarenico 90-letne babice – z madeži in motnim pogledom – pa je bil to zadosten razlog, da sem se odpravila na pogovor in pregled k dr. Sergeju Kajumovu. In tam sem od osuplosti ostala odprtih ust. Gledal mi je v oči s tisto posebno svetilko, ki jo imajo tudi v vsaki očesni ordinaciji (povezana je z računalnikom, na katerem se pokažejo posnetki pacientove šarenice), in tako rekoč »listal« po mojem zdravstvenem arhivu.
Šarenica ne more lagati
Tako vsaj zatrjuje mag. Sergej Kajumov, dr. med., ki se zadnja leta v zasebni ordinaciji v Ljubljani ukvarja predvsem z zgodnjim odkrivanjem vzrokov bolezni z iridodiagnostiko (iz nje pripravlja tudi doktorat) in z zdravljenjem bolezni s homeopatijo, akupunkturo, izopatijo (izločanjem strupov iz telesa) … Pravkar se je vrnil iz Rusije (tam je alternativna medicina priznana na isti ravni kot uradna medicina), kjer je pri osemdesetih onkoloških bolnikih primerjal njihove šarenice in postavljene diagnoze. Dolgo je namreč veljalo, da se z iridodiagnostiko ne da odkriti raka v zgodnjem stadiju, zdaj pa vemo, da so tudi te spremembe vidne. »Z iridodiagnostiko lahko z veliko verjetnostjo posumimo, da gre za rakasto obolenje maternice, prostate ali dojk, ter bolnika pošljemo k onkologu,« je povedal dr. Kajumov.
»Naslonite brado in čelo na okvir, ne sprašujte in ne komentirajte tistega, kar govorim,« mi je dokaj strogo dejal dr. Kajumov. Sam je namreč velik nasprotnik šarlatanstva v vrstah alternativcev in tudi zakonodaje, ki v Sloveniji to dopušča. Nekateri se na njegovo veliko žalost brez medicinske izobrazbe ukvarjajo z iridodiagnostiko in med pregledom postavljajo vprašanja, ki lahko pomagajo pri sklepanju o morebitni bolezni. Nikakor si ne želi tega, da bi kdo kaj takšnega pripisal tudi njemu, zato med pregledom zahteva popolno tišino.
»Pravi zdravnik iridolog ne postavlja vprašanj. Kadar gleda šarenico, ugotavlja stanje posameznega organa in takoj našteva diagnoze. Na koncu svoje diagnoze zapiše, se pod njimi podpiše in jih shrani v arhiv, da lahko med naslednjimi pregledi ugotavlja morebitne spremembe,« mi je pojasnil.
Življenje, zapisano v šarenici
Za vsak organ, ki ga je »gledal« v šarenici, je dr. Kajumov porabil največ deset sekund, medtem ko sem gledala v zelo močno luč, nekaj časa z enim in nekaj časa z drugim očesom, ker je zaradi močne svetlobe zelo težko zdržati dlje. Zaradi solzenja sem si morala občasno celo obrisati oči.