Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zaposleni v JGZ Pohorje Mirna več mesecev brez plače


STA
22. 5. 2014, 10.30
Posodobljeno
10:49
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pohorje.jpg
M. Ž., arhiv
Tako so lani aprila zapisali delavci JGZ Pohorje Mirna, Takrat so se njihovi stavki pridružili tudi zaposleni zaporniki. (Foto: M. Ž., arhiv)

##IMAGE-3345984##

Zaposleni v Javnem gospodarskem zavodu (JGZ) Pohorje Mirna že več mesecev niso prejeli plače. Potem ko je del proizvodnje in 40 zaposlenih konec lanskega leta prevzel kupec iz Nemčije, je v zavodu ostalo deset zaposlenih, ki pa zaradi blokiranih računov nimajo niti dela niti plače.

Deset zaposlenih je po besedah predsednika organizacije sindikata Zavoda za prestajanje kazni zapora (ZPKZ) Dob pri Mirni Mitje Jerasa brez plače že vse od decembra lani. Na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij, pod okrilje katere spada zavod, pa pravijo, da so delavcem do vključno februarja poravnali obveznosti.

"Zaposlenim v JGZ Pohorje Mirna so bile izplačane plače za mesec december 2013, mesec januar 2014 in mesec februar 2014 ter izplačilo razlike v plači zaradi odprave tretje četrtine nesorazmerij v osnovnih plačah javnih uslužbencev, v skupnem znesku 185.693 evrov," so na upravi pojasnili za STA.

Še vedno pa čakajo na obračun plač za marec, april in maj, kar znaša skupaj nekaj več kot 87.000 evrov. "JGZ Pohorje Mirna je plačilno nesposoben, zato je trenutno v medresorskem usklajevanju predlog sklepa, da se začne postopek likvidacije, ki pa bo potekal dlje časa. Nadaljnji koraki bodo odvisni od zagotovitve sredstev in sprejetih sklepov vlade," pravijo na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij.

JGZ Pohorje Mirna je država ustanovila z namenom zagotavljanja možnosti dela zaprtih oseb v okviru Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni. Po več letih doseganja slabih poslovnih rezultatov so konec lanskega leta proizvodnjo gasilskih armatur in druge gasilske opreme prodali nemškemu investitorju JMW Fire. Javni zavod se tako sedaj ukvarja le še s kmetijsko proizvodnjo.

"Na preostanku javnega gospodarskega zavoda, ki ga investitor ni prevzel, je ostalo tri milijone evrov minusa ter deset zaposlenih z blokiranim računom in brez proizvodnih procesov. V bistvu so v mat poziciji," je za STA pojasnil Jeras. "Ker vlada v tem trenutku nima treh milijonov evrov za poplačilo tega minusa in zaključek likvidacije, zadeva stoji."

Omenjenih deset ljudi, ki naj bi z zaprtimi osebami na Dobu pridelovala hrano in gojila živino, hodi v službo, a nima kaj delati. "Z blokiranim računom nimajo osnovnih sredstev za nabavo semen, oranje, nafto, nakup živine," je opozoril Jeras. "Obsojeni zdaj nimajo možnosti dela. Ministrstvo za pravosodje se s tem malomarno obnaša tudi do načina prestajanja kazni za obsojence," je dodal.

Na to problematiko je te dni opozoril predsednik in poslanec SLS Franc Bogovič v poslanskem vprašanju ministru za pravosodje, ki opravlja tekoče posle, Senku Pličaniču.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.