Zakon o minimalni plači: Starejši in izkušenejši delavci z nižjo plačo kot začetniki!?
V zvezi z zakonsko predlaganim dvigom plače je še veliko nejasnosti. Delodajalci poudarjajo, da bo pomen izhodiščne plače po kolektivnih pogodbah za vsaj pet razredov postal ničen, saj da se bodo osnovne – izhodiščne in zakonsko predpisane minimalne plače izenačile. Po drugi strani v sindikatu in Levici razlagajo, da sam dvig minimalne plače v praksi ne pomeni tudi avtomatičnega dviga osnovnih plač delavcev. „V zasebnem sektorju je v uporabi plačni sistem iz leta 1991, plače se izračunavajo na podlagi nizkih osnov in se gradijo z množico različnih dodatkov. „Tak plačni sistem odgovarja predvsem delodajalcem, ker lahko po mili volji prilagajajo oziroma ne zvišujejo plač zaposlenim. V prvi vrsti je zato nujno spremeniti plačni model in postaviti ceno dela, s čimer bi se odpravilo plačne anomalije v zasebnem sektorju,“ pravijo v ZSSS.

Na ministrstvu, pristojnem za delo, so pojasnili, da se na podlagi statističnih podatkov ocenjuje, da je junija letos v Sloveniji minimalno plačo 638 evrov neto prejelo 42.279 delavcev; od tega 34.701 v gospodarstvu in 7.578 v javnem sektorju.
Veliko najnižjih plač sloni na obračunu po izhodiščnih plačah, ki so določene v kolektivnih pogodbah. Zneski so zares mizerni. Navajamo nekaj primerov po dejavnostih za prvi tarifni razred (bruto): trgovina 531, kmetijska in živilska dejavnost 485, gradbeništvo 459, komunalne dejavnosti 485, gostinstvo in turizem 480, dejavnost kovinskih materialov in livarn 513, kovinska industrija 527 evrov … Treba je vedeti, da so neto vrednosti izhodiščnih plač od sto do okrog 150 evrov nižje od navedenih bruto vrednosti. Torej se začnejo pri približno 350 evrih. K temu znesku delodajalec do zakonsko predpisanih 638 evrov neto minimalne plače prišteje še vse dodatke, ki mu jih zakonodaja dovoljuje.
Starejši in izkušenejši delavci z nižjo plačo kot začetniki!?
„V zadnjem času se soočamo s primeri diskriminacije, ko prejemajo starejši, izkušeni delavci – prejemniki minimalne plače, ki so mentorji mlajšim kolegom, enako plačo kot slednji. Da bo parodija še večja, imajo delavci, ki se na novo zaposlujejo, višje plače kot delavci, ki jih v delo uvajajo, in kot razlagajo delodajalci, novih delavcev drugače ne dobijo. Tudi zaradi takšnih anomalij bo izločitev tega dodatka zmanjšala diskriminacijo na spodnjem delu plačne distribucije,“ menijo v ZSSS.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se