Tekma za najboljše možgane
Konec decembra je v sodelovanju med iniciativo Inženirke in inženirji bomo ter podjetjem Competo zaživela aplikacija KamBi. »Če se dijaki odločijo za študij angleščine, vedo, kaj jih čaka, saj predmet poznajo iz šolskih klopi. Če se odločijo za tehniški študij, elektrotehniko, strojništvo ali računalništvo, je to korak v neznano, saj večina med šolanjem teh področij ne spozna. Tako smo prepoznali potrebo po orodju, ki bi mladim olajšalo odločanje o nadaljnji študijski in poklicni poti ter jih obenem seznanilo z inženirskimi smermi, ki jih še ne poznajo,« pravi Teja Primožič, študentka Fakultete za računalništvo in informatiko UL, bodoča inženirka in projektna vodja razvoja aplikacije.

»Na trgu dela vlada vedno večje povpraševanje po tehničnih in naravoslovnih profilih. V iniciativi Inženirke in inženirji bomo vidimo, kako zelo podjetja hrepenijo po sodelavcih s tehniško, z naravoslovno oziroma inženirsko izobrazbo tako v Sloveniji kot svetu. Svet se razvija v smeri visoke tehnologije, Slovenija je del tega razvoja, vendar se razvoj ne more zgoditi, če ne bomo imeli primernega kadra. Tudi soustanovitelj iniciative Anton Petrič pravi, da se po svetu dogaja ena velika tekma za najboljše možgane,« pripoveduje Metka Škofic, urednica projekta Inženirke in inženirji bomo, ki želi mladim približati svet inženirstva, jih seznaniti s tem, sploh kaj inženirji delajo in kakšni so rezultati njihovega dela.
Stereotip, da je ta svet izključno moški, je še vedno močno prisoten v naši družbi. »Zato smo se tudi odločili za organizacijo izbora Inženirka leta v sodelovanju z revijo IRT3000. Z izborom naslavljamo problem ›nevidnosti‹ inženirk v družbi. Dekletom želimo pokazati, da izključno moških ali ženskih poklicev že zdavnaj ni več, kot je rekla Špela Bolka, nominiranka za Inženirko leta 2020 iz podjetja Hidria. Treba se je ukvarjati s tem, kaj te veseli in kaj trg želi. Izredno nas veseli, da je vedno več inženirk, ki se pridružujejo naši iniciativi in spodbujajo mlada dekleta v boju s stereotipi. Sploh ker so ženske izredno pomemben del inženirstva in mladi umi, ki se izgubijo nekje iz osnovne in srednje šole do fakultete, so potenciali, ki jih je škoda izpustiti,« ocenjuje Škofičeva.
Preberite več v Novem tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se