Študentsko delo: Na kaj je treba biti pozoren pred začetkom dela?
Študentsko ali počitniško delo je za mnoge dijake in študente prvi stik s trgom dela. Ob tem omogoča pridobivanje novih izkušenj in poznanstev ter seveda prepotreben zaslužek.

Dela, ki so na voljo, so zelo različna. »Veliko je del v prodaji – podjetja namreč dodatno pomoč potrebujejo predvsem v turističnih središčih, saj se obseg dela s prihodom turistov poveča, hkrati pa podjetja potrebujejo tudi zamenjave za delavce, ki gredo poleti na dopust. Pogosta dela so tudi v strežbi, iščejo se razni animatorji, reševalci iz vode, vodniki, učitelji ipd.
Dijaki iščejo predvsem enostavna dela (npr. pakiranje, deklariranje), dekleta zanimajo tudi dela v administraciji ali delo hostes, fantje pa povprašujejo tudi po težjih fizičnih delih, saj lahko v kratkem času zaslužijo več oz. se odločajo za dela v proizvodnji …« ugotavljajo v e-Študentskem servisu, preko katerega je lani v poletnem času delalo okoli 43.000 dijakov in študentov. Ob tem pa dodajo, da vsako delo prinaša izkušnje, tudi enostavna dela. »Pomembno pa je, da v zaključnih letnikih študenti poprimejo za delo, ki je povezano z njihovo smerjo študija. Na ta način bodo dobili stik s stroko, v kateri se kasneje želijo zaposliti, in hkrati tudi večjo možnost, da se v podjetju, kjer so opravljali študentsko delo, tudi zaposlijo. 60 % podjetij namreč študente potem tudi zaposli.«
Kakšne so urne postavke?
Trenutno je povprečna urna postavka 5,5 evra bruto oz. 4,2 evra neto in se tudi razlikuje glede na regijo oz. vrsto dela. Najbolje plačana dela so: poučevanje, inštrukcije, računalništvo in programiranje ... Najmanj plačana dela po urni postavki 4,53 €/h bruto (zakonsko predpisana najnižja urna postavka) so običajno: delo v proizvodnji/skladišču, pakiranje, deklariranje, polnjenje polic. Z najnižjo urno postavko je, po podatkih e-Študentskega servisa, plačanih približno 20 % vseh del. A znesek na napotnici od februarja 2015 ni več enak neto izplačilu dijaku ali študentu, ampak vsebuje tako neto izplačilo dijaku in študentu kot prispevke dijaka ali študenta za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Pri 100 evrih na napotnici bo tako dijak ali študent dobil izplačanih 84,5 evra; 15,5 evra pa znašajo njegovi prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
e-Študentski servis: 60 % podjetij študente tudi zaposli
Seznam podravskih podjetij, ki s plačilom študentskega dela zamujajo več kot 60 dni
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se