Študenti odvisni od staršev, njihova organizacija pa obrača milijone evrov
Za reševanje situacije mladih je v Sloveniji vzpostavljen Urad za mladino, kjer plačo prejema 12 zaposlenih, ob njih interese vseh slovenskih študentov in študentk zastopa Študentska organizacija Slovenije (ŠOS), kjer dela več kot 20 študentov in še nekaj oseb za nedoločen in določen čas. A situacija študentov je rožnata le, če nanjo pogledamo skozi rožnata očala.

Državna štipendija se je v zadnjih petih letih znižala skupno za 20 evrov mesečno, lani pa je celo dosegla najnižjo raven od leta 2007. Študentskih postelj v Ljubljani, Kopru in Mariboru ob začetku študijskega leta kronično primanjkuje, na trgu so stanovanja za študentske žepe predraga. Dela preko napotnice so v času epidemije in gospodarske krize praktično zamrla, na drugi strani je med brezposelnimi petina mladih. Problematiko generacije, ki naj bi štela 310.000 mladih, starih od 15 do 29 let, naj bi med drugim nagovarjali v Študentski organizaciji Slovenije, ki se v največji meri financira iz študentskega dela in je lani zabeležila 11,4 milijona evrov prihodkov ter leto končala z nekaj več kot 87.000 evri čistega dobička.
Seveda te malhe denarja niso porabili sami, temveč so večino sredstev razdelili med svoje podenote, in sicer študentskim organizacijam univerz v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem ter študentskih klubom, za lastno delovanje in aktivnosti po so lani porabili skoraj 600.000 evrov.
Plača sekretarja 69.000 evrov letno
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se