Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Protikoronski zakon: Delavci na čakanju bodo morali na kmetije


Senka Dreu
16. 4. 2020, 21.29
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ker delo v kmetijstvu zaradi epidemije covid-19 letos ne bo mogoče s pomočjo tuje delovne sile, je kmetijska ministrica za pomoč kmetom pozvala prebivalce Slovenije, tako študente, delavce na čakanju, brezposelne, upokojence, družine, samozaposlene pa tudi zaposlene, skratka vse, ki želijo pomagati. Odziv je bil dober, prijavili so se tudi taki, ki bi delali brez plačila.

1587043850_sezonski_delavci1.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ker bo do pomanjkanja delovne sile skoraj gotovo prišlo, so na kmetijskem ministrstvu očitno že našli rešitev. To ne bodo (le) študenti in brezposelni, ampak tudi množica zaposlenih, ki so jih podjetja zaradi epidemije covid-19 poslala na začasno čakanje na delo.

V prvem protikoronskem zakonu, ki je začel veljati v soboto, se je namreč znašla tudi posebna določba, po kateri lahko zavod za zaposlovanje ob povečanih potrebah po sezonskem delu tovrstne delavce napoti na delo na kmetijo oziroma v podjetja, ki se ukvarjajo s kmetijsko dejavnostjo.

S subvencijo države očitno ne bo nič

Ker si bodo kmetje, ki so kot številni drugi državljani prav tako prizadeti zaradi posledic epidemije, težko privoščili višje plačilo za domačo delovno silo, nas je zanimalo, ali na resornem ministrstvu razmišljajo o kakšni pomoči, na primer v obliki zagotovitve višjega plačila na uro s subvencijo iz proračuna.

»Znova bi radi poudarili, da ministrstvo ne posega v poslovni odnos, saj sta tako dogovor o sodelovanju in višina plačila stvar delodajalca in iskalca zaposlitve. MKGP torej ne določa višine plačila, je pa minimalna urna postavka za začasno ali občasno delo v kmetijstvu določena skladno z zakonom o kmetijstvu. Nikakor pa ne podpiramo dela na črno, zato morajo tako iskalci zaposlitve kot delodajalci upoštevati vse predpise za legalno delo,« pravijo na kmetijskem ministrstvu.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.