Praznik dela v Sloveniji obeležujemo tudi 2. maja

##IMAGE-3348401##
Mednarodni praznik dela, 1. maj, v Sloveniji obeležujemo tudi 2. maja, ki je prav tako dela prost dan. Sindikati ob letošnjem prazniku poudarjajo, da je 1. maj velik praznik tudi zaradi razmer, v katerih smo. Opozarjajo, da je nespoštovanje delovne zakonodaje nesprejemljivo, nadzor nad njenim izvajanjem pa nezadosten.
Predsednik republike Borut Pahor se je v četrtek v Bovcu dotaknil tudi mednarodnega praznika dela. Kot poseben problem je izpostavil poglabljanje socialnih razlik in socialno neenakost, ki je po njegovem mnenju najmočnejši sprožilec nemirov. Predsednica vlade Alenka Bratušek pa je na tradicionalnem srečanju ob prazniku dela na Javorovici nad Šentjernejem v četrtek poudarila, da se je treba boriti za Slovenijo solidarnosti in pravičnosti, kar pomeni tudi, da morajo delo dobiti tudi tisti, ki ga nimajo.
Za praznik dela sicer nikjer v EU razen v Sloveniji nimajo dveh dela prostih dnevov. Leta 2012 je takratna vlada ob ukinitvi 2. januarja kot dela prostega dneva v predlogu zakona za uravnoteženje javnih financ predlagala tudi ukinitev dvodnevnega praznovanja praznika dela. Vendar so sindikati nasprotovali predlogu, tako da je bil kot dela prost dan ukinjen le 2. januar, medtem ko je 2. maj ostal.
Mednarodni praznik dela poziva delavce po vsem svetu k medsebojni solidarnosti. Praznovati so ga začeli leta 1890 v spomin na dogodke v Chicagu v ZDA 1. maja 1886, ko je bilo v delavskih protestih ubitih šest protestnikov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se