Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zahteve OŠ v Podravju zelo različne: V Staršah 120 evrov za delovne zvezke, v Cirkovcah le 16!


Mojca Vtič
22. 6. 2020, 21.17
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Medtem ko so glave osnovnošolcev že počitniško razpoložene, pa se starši sprašujejo, kako poravnati strošek nakupa učil za prihodnje šolsko leto. In medtem ko bodo morali nekateri seči globoko v žep za nakup delovnih zvezkov, bo drugim ta strošek prihranjen, kljub enakim učnim načrtom. Razlike v ceni med šolami za isti razred namreč dosegajo tudi več kot 100 evrov.

1592734705_potrebscine1.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

V skladu s šolskim rokovnikom mora šola do 15. junija obvestiti učence oziroma njihove starše, katera učna gradiva bodo uporabljali v prihodnjem šolskem letu. Kot je mogoče razbrati iz seznama, objavljenega na DZS, so razlike med šolami ogromne. Tako bodo morali starši bodočih četrtošolcev OŠ Cirkovce kupiti le delovna zvezka za matematiko v skupni vrednosti 16,3 evra, medtem ko bo v Staršah strošek delovnih zvezkov za učenca, ki bo imel kot izbirni predmet še nemščino, dosegel 120 evrov.

Ravnatelj Franc Kekec izbire ni želel komentirati, saj da nabor delovnih zvezkov za posamezni razred strokovno in avtonomno pripravijo učitelji. Ravnatelj v te odločitve ne posega, v skladu s pravilnikom o upravljanju učbeniških skladov pa velja, da mora zeleno luč k izbiri delovnih zvezkov in torej končni ceni dati tudi svet staršev.

Da so delovni zvezki pri nekaterih predmetih nujni, je prepričana Ivanka Korez, ravnateljica OŠ Cirkovce in predsednica društva ravnateljev ptujskega območja. »V nasprotnem primeru mora učitelj pripraviti in natisniti delovne liste, ki pa jih šola seveda zaračuna. Zato ponekod starši namesto delovnih zvezkov plačujejo kopije.« Ob tem razume, da marsikoga zmoti ta enkratni znesek za nakup delovnih zvezkov, ki lahko doseže tudi 100 evrov ali več, a na drugi strani poudarja: »Če bi ta strošek razdelili čez celo leto, je cena nakupa okrog 10 evrov na mesec ali manj. Ob tem pa starši otrokom kupijo toliko drugih nepomembnih stvari, pri katerih se ne vprašajo, koliko stanejo.« Kot primer je Korezova navedla telefon, plačljive aplikacije …

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.