Ob dnevu migrantov: Največkrat kršene pravice iz naslova delovnega razmerja

##IMAGE-3484828##
Skupščina Združenih narodov je današnji 18. december razglasila za mednarodni dan migrantov, letos ga obeležujemo že desetič. Statistični urad RS je ob tej priložnosti na svoji spletni strani objavil celostne podatke o pretoku migrantov za minulo leto, Društvo za razvijanje prostovoljnega dela, ki deluje na področju integracije tujcev, pa ponuja nekaj aktualnih podatkov za Novo mesto.
Po podatkih Statističnega urada je bilo v začetku letošnjega leta med prebivalci Slovenije 12,4 odstotka rojenih v tujini, kar pomeni, da je priseljenec vsak osmi prebivalec. Tujci se v Slovenijo priseljujejo predvsem iz ekonomskih razlogov. Večina si jih v letu priselitve tudi že najde zaposlitev – tako priseljenci predstavljajo nekaj več kot 13 odst. delovno aktivnega prebivalstva Slovenije.
Pri tem je treba poudariti, da so nekatere dejavnosti v Sloveniji v veliki meri odvisne prav od priseljenega delovno aktivnega prebivalstva. Največji delež jih je zaposlenih v gradbeništvu, nato v drugih poslovnih dejavnostih (večinoma oskrba stavb in okolice), najmanjši delež pa v kmetijstvu, lovu, gozdarstvu in ribištvu ter v javni upravi, obrambi in obvezni socialni varnosti.
V Novem mestu za integracijo tujcev s svojimi programi skrbi tudi Društvo za razvijanje prostovoljnega dela (DRPD). V programe so večinoma vključeni ekonomski migranti ter njihovi partnerji in otroci, ki se na podlagi pravice do združitve družine lahko pridružijo ekonomskemu migrantu. Povečini prihajajo s Kosova, Bosne in Hercegovine, Srbije, Makedonije.
Kot so še sporočili iz DRPD, njihovi programi obsegajo vsestransko podporo, namenjeno čimprejšnji zadovoljivi vključitvi migrantov v družbo: učenje slovenščine, seznanjanje s slovensko kulturo, zagovorništvo (svetovanje in pomoč pri premoščanju ovir, na katere na podlagi svojega statusa naletijo vsak dan: pri nastanitvi, pridobivanju dovoljenj, zaposlovanju itd.). Otrokom je na voljo tudi t.i. dnevni center za otroke, kjer jim vsak dan med 11. in 17. uro brezplačno nudijo učno pomoč, pomoč pri domačih nalogah, razvoju socialnih veščin, razvijajo njihove potenciale...
V programe je skozi različne aktivnosti vključenih okoli 500 oseb, od tega v dnevni center 72 otrok. »Pri spremljanju njihovih težav ugotavljamo, da so jim pogosto kršene pravice iz naslova delovnega razmerja. Zgodbe, kot je bila Vegradova, se v različnih oblikah dogajajo tudi na lokalni ravni. Ker migranti niso državljani Slovenije in zatorej niso upravičeni do brezplačne pravne pomoči, se mnoge zgodbe končajo brez epiloga,« so ob današnjem mednarodnem dnevu migrantov še sporočili iz DRPD.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se