Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na Akademiji znanja Gimnazije Novo mesto v treh letih že več kot 1000 osnovnošolcev


M. K. Foto: Ema Koncilija
18. 1. 2015, 10.10
Posodobljeno
01. 02. 2015 · 08:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

akademija_znanja_16.jpg
akademija_znanja_23.jpg
akademija_znanja_17.jpg

Na Gimnaziji Novo mesto so včeraj gostili 100 učencev iz dolenjskih, belokranjskih in posavskih osnovnih šol, ki so se udeležili Akademije znanja, tretje v letošnjem šolskem letu. Gre za obliko neformalnega izobraževanja v obliki sobotnih delavnic, ki jih izvajajo profesorji novomeške gimnazije. Delavnice so namenjene vedoželjnim učencem, ki bi radi razširili svoja obzorja, nadgradili svoje znanje in se naučili česa novega. Poudarek je na vsebinah, ki jih je mogoče uporabiti v vsakdanjem življenju, sporočajo z gimnazije.

Učenci so si lahko izbrali tri različne delavnice. Spoznavali so kulturo Južnoafriške republike in se pri tem učili osnov jezika afrikaans, pri fiziki so se spoznavali pomen sile in moči v vsakdanjih življenjskih situacijah, v kemijski delavnici so se ukvarjali s polimeri in njihovo ponovno uporabo, pri biologiji so secirali oko in spoznavali vzroke za okvaro vida. V antični delavnici so učence zanimale antične zdravniške veščine, zdravilna zelišča in medicinsko izrazje, pri geografiji pa so spoznavali deželo vzhajajočega sonca ter pripravljali tradicionalne japonske jedi. Na delavnici »Skriti zaklad« so spoznavanje znamenitosti Novega mesta združili s športno vadbo. Na delavnicah tujih jezikov so se učili osnov francoščine, v angleški delavnici pa so se ukvarjali z nenavadnimi besednimi zvezami, ki jih slišimo v popularnih filmih in glasbi.

In zakaj so se odločili za tako obliko dela z mladimi? Na Gimnaziji Novo mesto pravijo : ''Znanje je naša vrednota, in ker verjamemo, da je ključ do napredka posameznika in celotne družbe prav v znanju, ga želimo prenašati naprej in zanj navduševati mlade ljudi.

Živimo v časih, ko je formalna izobrazba dosegljiva vsakomur. Vemo pa, da samo dobra ocena, spričevalo oz. diploma niso dovolj. Hitremu tehnološkemu napredku lahko sledijo le tisti, ki so se pripravljeni učiti vse življenje in si nova znanja pridobivati tudi v neformalnih oblikah. Na gimnaziji želimo tudi z oblikami, kot je akademija znanja, navdušiti mlade za znanje. Želimo si, da ne bi le sledili napredku znanosti in družbe, ampak da bi nekoč postali tudi njegovi soustvarjalci.''


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.