Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Bo lahko delodajalec odpuščal delavce zaradi "porušenega" zaupanja?!


Štajerski Tednik
18. 8. 2016, 14.20
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Večina delodajalcev podpira še neusklajen predloga ministrstva za delo o novem razlogu za odpoved delovnega razmerja - porušenem zaupanju med delodajalcem in delavcem. Ta bi spadal v sklop razlogov za redno odpoved, odpuščenemu delavcu pa bi pripadala odpravnina ter bi bil upravičen do finančnega nadomestila. Sindikati na to odgovrajajo: Nesimpatičnost in porušeno zaupanje ne moreta biti razlog za odpuščanja!

1471530580_poklic.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je konec marca predstavilo dokument Za dostojno delo, v njem pa se je vlada med drugim dotaknila fleksibilnosti delovnih mest.

Da bo razprava pestra, se je pokazalo že na zadnji julijski seji ESS, kjer so se partnerji sicer sestali predvsem z namenom obuditve socialnega sporazuma. Sindikati so namreč že tedaj poudarili, da so predlog pripravljeni izpodbijali tudi na ulici.

Za razliko od sindikatov ukrep delodajalci podpirajo, a kot poudarjajo, ta še zdaleč ni dogovorjen in ga je treba ustrezno pripraviti.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije (ZDOPS) Igor Antauer je pojasnil, da "resne" seje ekonomsko-socialnega sveta na to temo še ni bilo, saj se delodajalci srečanj nekaj časa niso udeleževali. "Gre za to, na kakšen način odpustiš nekoga, ki je sicer dober strokovnjak, ampak preprosto ne paše v ekipo ter dela škodo svojim sodelavcem in podjetju," je dejal. Dodal je, da takšen človek v primeru odpovedi iz krivdnih razlogov ostane brez odpravnine in denarnega nadomestila, predlog pa predvideva prav nasprotno, torej bi bil delavec v primeru odpovedi dobil odpravnino, prav tako bi bil upravičen do nadomestila.

Samo dejstvo, da se nekdo ne vklopi v ekipo, kot je poudaril Antauer, ne more biti krivdni razlog za odpoved. Ta rešitev, ki sicer ni niti blizu uskladitvi, je mehkejša, a ima drugo težavo, je izpostavil sekretar ZDOPS. Če bi namreč prišlo do sodnega postopka, se bo po besedah Antauerja zopet zgodilo tisto, kar nihče ne želi, in sicer bo treba na sodišču dokazovati, zakaj vse je nekdo neprimeren.

"Problem je jasen; če je odpuščanje v praksi zelo zakomplicirano, potem bo tudi zaposlovanja manj. Če bo zaposlovanja manj, pa bo več brezposelnosti, kar je še huje," je dejal Antauer in dodal, da bo bistveno več prekarnih oblik dela. Kot je dodal, je element zaupanja med delodajalcem in delavcem sicer že del slovenske zakonodaje, a so postopki nedorečeni in sodišča nimajo prakse.

Predlog glede razloga za odpoved pogodbe o zaposlitvi "zaradi porušenega medsebojnega zaupanja" pa je po mnenju sindikatov nesprejemljiv. V Sindikatu državnih organov Slovenije in Sindikatu carinikov Slovenije opozarjajo, da mora razlog za odpustitev prej tičati v strokovnosti dela, ne v "simpatičnosti".

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk se s predlogom, ki ga je podprla večina delodajalskih združenj, ne strinja, saj porušeno zaupanje ne sme biti razlog za prekinitev delovnega razmerja. Predlog je "nedostojen", ministrstvo pa z njim ne spoštuje zahtev po zagotavljanju enakih možnosti.

"Gre za poskus uzakonitve aktualne prakse iz zasebnega in še posebej iz javnega sektorja, ko morajo biti javni uslužbenci 'lojalni' delodajalcem tudi takrat, ko ti zavestno kršijo pozitivno zakonodajo oziroma zlorabljajo javna pooblastila," je dejal Verk.

Po njegovih besedah bi se v takšni "fantomski" noveli zakona o delovnih razmerjih uzakonilo nekaj, kar se že v praksi neformalno sicer izvaja - da bo, kdor s kom ne bo kompatibilen, izločen.

Tudi sekretar sindikata državnih organov Drago Ščernjavič meni, da je predlog nesprejemljiv: "Da bi delodajalec zaposlenega odpustil, ko bo podal neko svoje stališče, pripombo ali mnenje, je doprinos k dodatni norosti v Sloveniji." Povzročil bi konfliktne odnose med delodajalci in delavci, saj je zaupanje zelo neoprijemljiv pojem. Da bi delodajalec zaposlenega, nad katerim ima že tako veliko moč, vodil kot lutko, v sindikatu ne morejo dovoliti, je še dodal.

Verk je opozoril, da bi se medsebojno zaupanje lahko preneslo v medsebojno politično zaupanje. V javni upravi bi tako lahko prišlo do političnega odpuščanja, kar bi pomenilo konec pravne države, je še dejal.

Da bo razprava o predlogu pestra, se je pokazalo že na zadnji julijski seji ESS, kjer so se sicer partnerji sestali predvsem z namenom obuditve socialnega sporazuma.

Tedaj je predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič izpostavil, da so vlado pravočasno opozorili, "naj zaustavi konje" pri omenjenem predlogu, sicer ga bodo preprečili sindikati, "če bo potrebno, tudi z demonstracijami, splošno stavko ali referendumom".

Sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije pri ZZZS Ladislav Rožič je pojasnil, da je med sindikati ogromno nezadovoljstva in se o ukrepu sploh ne nameravajo pogajati. Kot je ocenil, se bodo lahko na ta način tako v javnem kot zasebnem sektorju znebili več delavcev, zlasti starejših. Poudaril je, da si želijo nekateri delodajalci le še olajšati delo, a na ta način pač ne gre.

Sindikat carinikov Slovenije se je na novinarski konferenci odzval tudi na skupni kadrovski načrt, ki jim ga je prejšnji petek posredovala vlada. Kot je dejal predsednik sindikata Dušan Pečnik, "tako nizkotnih udarcev s strani vlade niso vajeni", zmotil jih je tudi prekratek rok za oddajo mnenja ministrstvu za javno upravo. Po njegovih besedah je predlog vlade glede zmanjšanja števila zaposlenih v finančni upravi pri taki obremenjenosti, s kakršno se sooča, nesprejemljiv.

Sta

Fotografija je simbolična.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.