Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Amaterji na oblasti
Čas branja 2 min.

Afero "Signalgate" bo preiskoval tudi Musk, demokrati zahtevajo odstop ministra


R.M.STA
26. 3. 2025, 19.21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Demokrati v predstavniškem domu ameriškega kongresa danes nizajo zahteve za odstop obrambnega ministra ZDA Peta Hegsetha zaradi objave zaupnih informacij na skupinskem klepetu uradnikov vlade o napadu na Jemen, v katerega so nehote vključili novinarja.

profimedia-0979053270.jpg
Profimedia
V preiskavo naj bi se vključil tudi urad za vladno učinkovitost (Doge) pod vodstvom Elona Muska.

Nacionalna direktorica obveščevalnih dejavnosti Tulsi Gabbard in direktor obveščevalne agencije Cia John Ratcliffe na zaslišanju odbora za obveščevalne zadeve predstavniškega doma kongresa vztrajata, da v skupinskem klepetu niso bile objavljene zaupne informacije.

Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Mike Waltz je namreč v skupinski klepet aplikacije Signal vključil urednika revije Atlantic Jeffreyja Goldberga. Gabbard in Hegseth sta v torek zatrdila, da v klepetu ni bilo nobenih zaupnih informacij. Atlantic pa je danes objavila posnetke zaslona klepeta z natančno napovedjo napada na jemenske hutijevce 15. marca.

"Popolnoma nezaslišano se mi zdi, da so danes pred nami predstavniki vlade, ki ne prevzemajo odgovornosti," je danes opozoril demokratski kongresnik Jason Crow iz Kolorada. "Pete Hegseth mora nemudoma odstopiti," je dodal. Enako so povedali tudi drugi demokrati v odboru.

Gabbard pa je trdila, da je bil pogovor sicer občutljiv, vendar pa niso bili izmenjani viri, metode, lokacije ali vojni načrti. "Šlo je za standardno posodobitev kabineta za nacionalno varnost, ki je bila posredovana skupaj s posodobitvami, ki so bile posredovane tujim partnerjem v regiji. Aplikacija Signal je prednameščena na vladnih napravah," je trdila.

Demokrati zahtevajo odstop obrambnega ministra

Na te navedbe se je odzval vodja senatne večine John Thune iz Južne Dakote, ki je za CNN povedal, da morajo uradniki vlade Donalda Trumpa prevzeti odgovornost za napake. "Pomembno je, da so naredili napako, in se je zavedajo. Morali bi jo priznati in poskrbeti, da se to ne bi nikoli več ponovilo," je dejal Thune.

Demokrati zahtevajo, naj pravosodna ministrica ZDA Pam Bondi imenuje posebnega tožilca za preiskavo škandala, ki je v ZDA dobil naziv "Signalgate". "Ta izjemno nepremišljena in nevarna epizoda postavlja pod vprašaj celovitost naših postopkov nacionalne varnosti ter varnost naših najobčutljivejših vojaških in obveščevalnih informacij," so v pismu Bondi zapisali kongresni demokrati.

Tiskovni predstavnik Pentagona Sean Parnell je danes sicer priznal, da je Hegseth med potekom operacije delil informacije o napadih ameriške vojske na cilje hutijev v Jemnu, vendar vseeno trdil, da ni šlo za zaupne informacije ali vojne načrte.

Predsednik Trump zavrača resnost škandala

Tudi Trump je danes vztrajal, da v pogovoru ni bilo ničesar, kar bi lahko ogrozilo načrte za napad v Jemnu. "Ni bilo podrobnosti in ni bilo ničesar, kar bi ogrozilo napad, ki je bil zelo uspešen," je dejal Trump v telefonskem pogovoru v oddaji The Vince Show. "Nekdo v moji skupini se je bodisi pokvaril bodisi je bil slab signal," je dejal, pri čemer je očitno zamenjal ime aplikacije Signal z napako v komunikaciji.

V preiskavo naj bi se vključil tudi urad za vladno učinkovitost (Doge) pod vodstvom Elona Muska, kar je v torek za televizijo Fox News povedal Waltz, ki pravi, da še vedno ne ve, kako je lahko bil Goldberg vključen v klepet, v katerega ga je sicer vključil sam, ko je sestavil skupino.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.