Poljska se pripravlja na vojno
Na Poljskem, kjer med državami članicami Nata za vojsko trenutno namenjajo največji delež bruto domačega proizvoda, pripravljajo še vrsto ukrepov, s katerimi želijo na krizne razmere pripraviti tudi družbo.

»Če bi se kdo uštel in mislil, da lahko brez posledic napade Poljsko ali katerokoli drugo zaveznico, bo naletel na vso moč tega silovitega zavezništva,« je včeraj na skupni novinarski konferenci s poljskim premierjem Donaldom Tuskom zagrozil generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte. Po njegovih besedah bo v tem primeru odziv Nata »uničujoč.« »Eden za vse, vsi za enega,« pa je po srečanju na družbenem omrežju poudaril Tusk. Njune izjave prihajajo v času, ko je slavni 5. člen severnoatlantske pogodbe zaradi dogajanja v ZDA in potez predsednika Donalda Trumpa pod vse večjim vprašajem. Zveza Nato je namreč zavezana načelu, da napad na eno ali več njenih držav članic pomeni napad na vse države članice, pri čemer 5. člen predvideva, da če je napadena članica Nata, so ji druge članice zavezništva pri odzivu dolžne pomagati.
Poljska, ki meji na Belorusijo, Ukrajino in rusko eksklavo Kaliningrad ter se je v svoji zgodovini znašla na udaru tako Nemčije kot Rusije, od začetka popolne ruske invazije na Ukrajino med državami članicami zveze Nato za vojsko namenja največji delež bruto domačega proizvoda, in sicer kar 4,7 odstotka. V državi v luči zadnjega geopolitičnega dogajanja z zaskrbljenostjo zrejo proti vzhodu. Nedavno so tako napovedali, da bo v prihodnje vsak odrasel moški na Poljskem deležen vojaškega usposabljanja. Uvedli bodo tudi nov, razširjen program prostovoljnega služenja vojaškega roka, v okviru katerega si želijo do leta 2027 za vojsko izuriti 100.000 prostovoljcev.

Dva cilja
Medtem je načelnik generalštaba poljske vojske Wiesław Kukuła za Politico poudaril, da Poljska v primeru, če bi izbruhnila vojna, nima na voljo takšne »strateške globine« kot nekatere druge evropske države. »Smo sosedje Rusije in njene zaveznice Belorusije, zato med nami ni varovalnega pasu, imamo zelo malo časa za priprave in odziv,« je poudaril.
Podrobnosti o novem programu prostovoljnega služenja vojaškega roka še niso znane. Po besedah Kukułe ga bo poljska vojska javnosti predstavila do konca marca, temu pa bodo sledile zakonodajne spremembe. Poljski časnik Rzeczpospolita je medtem poročal, da želijo poljske oblasti uvesti tudi kratkoročno vojaško usposabljanje, namenjeno civilistom, ki s tem nimajo nobenih izkušenj. Šlo naj bi za vsega nekajdnevno urjenje, v okviru katerega bi posameznike seznanili z osnovami na področju civilne zaščite, prve pomoči in posameznih vojaških veščin. Tistim civilistom, ki bi si želeli več znanja, pa bo predvidoma na voljo mesec dni trajajoče usposabljanje.
Kukuła je pojasnil, da je glavni cilj programa »izboljšati razpoložljivost in kakovost rezervistov.« Poljska vojska po njegovih besedah trenutno razpolaga z velikim številom rezervistov, a je njihova povprečna starost približno 45 let. »Drugi cilj je še bolj pomemben, družbo moramo pripraviti na posledice krize, tudi če se ne bodo vsi udeležili vojaškega usposabljanja.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se