Slovenija zbira pomoč prizadetim v potresu, ki je stresel Mjanmar in Tajsko
Slovenska karitas in Unicef Slovenija po današnjem močnem potresu, ki je stresel Mjanmar in Tajsko, zbirata denarno pomoč za prizadete, s katero bodo med drugim zagotovili hrano in čisto pitno vodo. Predsednica republike Nataša Pirc Musar in zunanje ministrstvo sta izrazila sožalje prizadetim

Pomoč, ki jo bo zbrala Slovenska karitas, bo sprva namenjena oskrbi s hrano, vodo, higienskimi potrebščinami, začasnim zatočiščem in psihosocialni pomoči, kasneje pa za obnovo domov in normalizacijo življenja najbolj ranljivih družin, prizadetih v potresu. "Pomoč Slovenije bo izraz solidarnosti, sočutja in podpore prizadetim v Mjanmaru in na Tajskem," poudarjajo pri Slovenski karitas. S sporočilom KARITAS5 ali KARITAS10 na 1919 je mogoče za pomoč prizadetim v potresu prispevati pet oz. deset evrov. Sredstva je mogoče nakazati tudi na namenski račun Slovenske karitas.
Unicef pa bo z zbranimi sredstvi zagotovil nujno pomoč, vključno z zaščito, prehrano, čisto pitno vodo in izobraževanjem najranljivejših otrok in družin. S sporočilom SMS UNICEF10 na 1919 ljudje v ta namen darujejo deset evrov, sredstva pa je mogoče prispevati tudi prek spletne strani Unicefa ali na namenski račun Unicefa Slovenja.
Preštevanje mrtvih, številni ujeti v ruševinah
Žarišče potresa z magnitudo 7,7 je bilo 16 kilometrov severozahodno od mesta Sagaing v Mjanmaru, na globini deset kilometrov ob 12.50 po krajevnem času. Nekaj minut zatem je isto območje prizadel popotresni sunek z magnitudo 6,4.

V Mjanmaru in na sosednjem Tajskem je tresenje tal po prvih podatkih povzročilo obsežno gmotno škodo in smrtne žrtve. Vodja mjanmarske hunte je v televizijskem nagovoru sporočil, da je umrlo 144 ljudi, več kot 730 jih je bilo poškodovanih. V sosednjem Tajskem so umrli trije. A oblasti se bojijo, da bi utegnilo število žrtev še narasti.
V državah veljajo izredne razmere
Mjanmarska hunta je po potresu razglasila izredne razmere v šestih najhuje prizadetih regijah v državi in zaprosila za mednarodno humanitarno pomoč. Izredne razmere je razglasila tudi tajska premierka Paetongtarn Shinawatra.

V Unicefu Slovenija opozarjajo, da se je Mjanmar že pred potresom soočal z obsežno humanitarno krizo. "V državi se četrto leto stopnjujejo spopadi, milijoni otrok pa živijo v strahu, razseljenosti in vse večji revščini. Razdejanje, ki ga je povzročil potres, samo še povečuje potrebe otrok," so poudarili.
Potres je bilo čutiti po vsej regiji. Na jugozahodu Kitajske je tamkajšnja seizmološka agencija njegovo magnitudo ocenila na 7,9. O tresenju tal so poročali še iz Kambodže, Bangladeša, Indije, Laosa in Vietnama.
Slovenija izraža sožalje prizadetim
Predsednica republike Nataša Pirc Musar in zunanje ministrstvo sta danes na družbenem omrežju X izrazila sožalje prizadetim v potresu.
Ministrstvo je na X sporočilo še, da je v stiku s slovenskimi državljani na območju, ki so se obrnili nanj, in da v sodelovanju z diplomatsko konzularnimi predstavništvi drugih držav nadaljuje zbiranje informacij. Vse, ki potrebujejo konzularno pomoč, pa ministrstvo poziva, naj pokličejo na telefonsko številko 01/478 2366.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se