Madžarska nasprotuje sankcijam proti Dodiku, kljub ukrepom Nemčije in Avstrije
Ne Madžarska ne Evropska unija ne bosta uvedli sankcij proti predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku, je v sredo v Budimpešti po srečanju s srbsko članico predsedstva BiH Željko Cvijanović sporočil madžarski zunanji minister Peter Szijjarto. Sankcije proti Dodiku sta minuli teden že uvedli Nemčija in Avstrija

Za uvedbo sankcij EU proti Dodiku je potrebno soglasje vseh članic unije, Budimpešta pa jih po zagotovilih Szijjarta ne bo podprla.
"Madžarska vlada nikoli ni prispevala k temu in ne bo pristala na nobene sankcije v EU, ki bi prizadele demokratično izvoljene voditelje Republike Srbske. Tega ne nameravamo storiti niti v prihodnje. Ne bomo glasovali za," je po poročanju banjaluških Nezavisnih novin izjavil Szijjarto. Vodja madžarske diplomacije je trenutno evropsko politiko do Zahodnega Balkana označil za absurdno, neodgovorno in nevarno.
Sankcije izzivajo nevarne razmere
"Grožnje s sankcijami in poniževanje legitimno izvoljenih voditeljev ne prinašajo stabilnosti v to regijo, temveč izzivajo nevarne razmere. Zato mora EU spremeniti svojo politiko," je dejal. Poudaril je tudi, da ima vsaka država pravico sama odločati o svoji usodi in svojih voditeljih, vmešavanje od zunaj pa da ni legitimno.
Cvijanović je medtem izpostavila, da je BiH v veliki politični in ustavni krizi, za kar je okrivila tujce. "Izrazila sem veliko ogorčenje nad tem, da lahko EU tolerira, da ima en neizvoljeni tujec v katerikoli državi večjo vlogo od parlamenta," je dejala, s čimer je posredno napadla visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta, čigar legitimnosti oblasti Republike Srbske ne priznavajo.
Ogrožanje izvajanja daytonskega sporazuma
Razmere v BiH so se zaostrile, potem ko je bil Dodik konec februarja obsojen na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev Schmidta. Spričo obsodbe so oblasti v Republiki Srbski sprejele več ustavno spornih zakonov, tožilstvo BiH pa je proti Dodiku ter predsedniku vlade in narodne skupščine te entitete BiH Radovanu Viškoviću in Nenadu Stevandiću uvedlo preiskavo zaradi suma napada na ustavni red.
Ker se niso odzvali vabilu na zaslišanje, je sodišče BiH za vse tri izdalo nalog za privedbo. V skladu s tem nalogom morajo ukrepati vse policijske agencije v BiH in preprečiti morebiten poskus prehoda državne meje. Kljub temu je Dodik nedavno obiskal Srbijo, Izrael in Moskvo.
Nemčija je skupaj z Avstrijo trojici minuli teden prepovedala vstop v državo zaradi ogrožanja izvajanja daytonskega sporazuma. Po poročanju medijev v BiH bi prepoved vstopa za tri politike lahko sprejele tudi nekatere druge članice EU.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se