Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Izpuhteli milijoni
Čas branja 1 min.

V ozadju propadlega kriptožetona, ki ga je promovirala Melania, goljufija?


S.R.
15. 4. 2025, 11.45
Posodobljeno
12:06
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vrednost kriptožetona, ki ga je med drugim promovirala tudi prva dama Melania Trump, je od vrhunca konec januarja strmoglavila. Žeton je izgubil večino svoje vrednost, analitiki pa ocenjujejo, da je šlo za goljufijo, kot v primeru nedavnega argentinskega škandala.

Melania Trump
Profimedia

Bubblemaps, francosko podjetje, ki deluje na področju analitike blockchain tehnologije, je v ponedeljek postreglo z zanimivimi in tudi sumljivimi podatki, povezanimi s kriptožetonom $MELANIA, ki ga je podprla tudi prva dama Melania Trump. Podobno kot v primeru kriptožetona, ki ga je takrat času izdal Donald Trump, je tudi izdajo žetona $MELANIA spremljalo veliko pomislekov, številni analitiki pa so že takrat posumili, da se v ozadju skrivajo drugi motivi.

Izkazalo se je, da so bile njihove skrbi upravičene. Vrednost kriptožetona je po začetnem zagonu kmalu strmoglavila, v teh dneh ima namreč žeton le še približno 96 odstotkov vrednosti, ki jo je dosegel na vrhuncu. Medtem so analitiki pri Bubblemaps opozorili, da je skupina, ki je žeton izdala, v tem času bogatela. Kot je običajna praksa, so za kriptožeton $MELANIA vzpostavili sklad za nadaljnji razvoj in spodbujanje kriptožetona, v katerega so dodelili 20 odstotkov vseh žetonov. Ta sklad naj bi nato zlorabljali za polnjenje lastnih žepov, saj so iz njega potihoma odnesli milijone. Skupno naj bi izginilo za kar dobrih 26 milijonov evrov kriptožetonov. Po navedbah analitikov so te kriptožetone prenesli v različne denarnice. Za več milijonov evrov žetonov je pristalo na kriptomenjalnicah, del so nato prodali.

Pri Bubblemaps so ob tem s prstom pokazali proti razvpitemu promotorju kriptovalut Haydnu Davisu, ki se je v preteklosti znašel že v več škandalih, povezanih s trgovanjem na kriptoborzah. Davis naj bi stal v ozadju izdaje tako kriptožetona $MELANIA kot kriptožetona LIBRA, ki ga je podprl argentinski predsednik Javier Milei. V Argentini je pozneje zaradi tega kriptožetona izbruhnil velik škandal, saj se izkazalo, da je šlo za goljufijo, v kateri naj bi izginilo več kot 100 milijonov dolarjev. Gre za znano goljufijo, v kateri prevaranti ustvarijo nov kriptožeton, dvignejo ceno in iz njega potegnejo čim več likvidnosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.