Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Začetek pogajanj
Čas branja 2 min.

Kitajci v nizkem štartu: upajo, da bodo kmalu spet veliko izvažali v ZDA


P. S.
10. 5. 2025, 05.53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ta konec tedna bodo v Švici med ZDA in Kitajsko stekli prvi uradni pogovori, na katerih bosta velesili iskali rešitve za omilitev trgovinske vojne.

carine-kitajska-zda.jpg
Profimedia

Trgovinsko vojno je ob vrnitvi v Belo hišo sprožil ameriški predsednik Donald Trump, ki je od začetka mandata zvišal carine na kitajsko blago na skupno kar 145 odstotkov. Peking se je odzval s povišanjem carin na uvoz iz ZDA na 125 odstotkov. Trump je zatem sicer stopil korak nazaj in odobril izjemo za elektronske naprave, kot so pametni telefoni iphone, ki večinoma prihajajo iz Kitajske.

Kitajski izvoz v ZDA manjši za 21 odstotkov v primerjavi z lani

Kljub nadaljevanju zaostrenih razmer v svetovni trgovini se je kitajski izvoz aprila sicer znova povečal. Po podatkih kitajske carinske uprave se je v primerjavi z aprilom lani okrepil za 8,1 odstotka. Se je pa aprila po valu novih carin, ki so jih ZDA uvedle na uvoz kitajskih izdelkov, pričakovano zmanjšal obseg trgovinske izmenjave med državama. Kitajski izvoz v ZDA se je v primerjavi z lanskim letom zmanjšal za 21 odstotkov, uvoz iz ZDA pa za 13,8 odstotkov.

Srečanje za umirjanje napetosti

Ameriški trgovci na drobno, kot je Walmart, se soočajo s pomanjkanjem zalog, zlasti igrač in elektronike, ki jih je težko dobiti zunaj Kitajske. Kot piše Reuters, nekateri kitajski izvozniki že pripravljajo blago za pošiljanje kljub visokim tarifam. V Ženevi bosta ta konec tedna obe strani torej iskali poti k zbližanju oziroma odtajevanju zaostrenih odnosov zaradi carin. Obe strani sta že nakazali, da bo srečanje osredotočeno na umiritev napetosti. Kitajski uradniki so vrh opisali kot priložnost za ponovno vzpostavitev dialoga z ZDA, medtem ko je bila na ameriški strani ključna beseda deeskalacija.

Nihče ne želi širjenja trgovinske vojne

Ameriško delegacijo bosta zastopala finančni minister Scott Bessent in trgovinski predstavnik Jamieson Greer, kitajsko pa podpredsednik vlade He Lifeng, tesen zaveznik predsednika Xi Jinpinga. Pogovori bodo zajemali tudi več drugih tem, saj si ne ena ne druga stran ne želita širjenja trgovinske vojne še na druga področja. Ne nekaterih se je to že zgodilo, prišlo je do povračilnih ukrepov, kot so izvozne omejitve redkih zemeljskih elementov, odpovedi naročil za letala Boeing ter protimonopolne preiskave proti Googlu, ki jih je uvedla Kitajska.

Ameriška stran si bo prizadevala za zmanjšanje carin in olajšanje dostopa do redkih zemeljskih elementov, medtem ko bo Kitajska iskala zmanjšanje carin in jasnost glede vprašanj, kot so Tajvan in tehnološke prepovedi.

Malo možnosti za takojšen dogovor

Zdi se, da si obe strani želita zbliževanja, hkrati nobena noče biti tista, ki bi bolj popustila in pokazala šibkejši obraz v odnosu. ZDA tako vztrajajo pri svojem sporočilu, da je Kitajska v trgovinski vojni v slabšem položaju. Trump je dejal, da so njegove tarife pustile Kitajsko popolnoma brez posla. Na drugi strani so kitajski državni uradniki ZDA opozorili, naj se pogajajo v dobri veri, pri čemer je kitajsko ministrstvo za trgovino izjavilo, da morajo ZDA med pogovori pokazati iskrenost. Čeprav so pričakovanja glede takojšnjega dogovora nizka, pa začetek pogajanj predstavlja pomemben korak k morebitni normalizaciji trgovinskih odnosov med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.