© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Priseljevanje
Čas branja 1 min.

Nemčija s sosedami za strožjo azilno politiko EU


STA
18. 7. 2025, 22.36
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Notranji ministri Nemčije in njenih petih sosed - Avstrije, Francije, Danske, Češke in Poljske - so se na današnjem srečanju na Bavarskem dogovorili za skupna prizadevanja za učinkovito zmanjšanje nezakonitega priseljevanja. Ministri šestih članic EU so se zavzeli tudi za strožjo migracijsko in azilno politiko EU.

nemška policija
Profimedia
Fotografija je simbolična.

Na srečanju, ki se ga je na vabilo nemškega notranjega ministra Alexandra Dobrindta udeležil tudi evropski komisar za notranje zadeve in migracije Magnus Brunner, so ministri sprejeli skupno izjavo, v kateri so v petih točkah navedli področja, na katerih nameravajo sodelovati s ciljem okrepitve boja proti nezakonitemu priseljevanju in za njegovo zmanjšanje.

Med drugim so pozvali k okrepitvi boja proti trgovini z ljudmi, določitvi jasnejšega okvirja za izgone in vračanje nezakonitih priseljencev, zlasti v Afganistan in Sirijo, večji pozornosti varovanju zunanjih meja unije ter partnerstvu s tretjimi državami, vključno z odpravo temeljnih vzrokov za nezakonite ali prisilne migracije.

V izjavi so se ob tem zavezali, da bodo skrbno analizirali odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice na področju azila in priseljevanja ter izkoristili svoje možnosti ukrepanja, da bi upoštevali interese držav članic EU, pri tem pa spoštovali neodvisnost sodstva in jamstva iz evropske konvencije o človekovih pravicah.

Na novinarski konferenci po srečanju je Dobrindt kot njegov rezultat izpostavil tudi poziv držav k zaostritvi in okrepitvi evropskega sistema priseljevanja. "Želimo hitrejše azilne postopke, želimo storiti več v boju proti poslovanju kriminalnih združb in udariti po njihovih denarnih tokovih ter jih izčrpati tam, kjer so najbolj ranljivi," je dejal.

Želi pa si tudi jasno zakonodajo o vračanju, vključno z možnostjo vzpostavitve centrov tudi v tretjih državah, kjer bi lahko sprejeli tiste, ki bi jih izgnali iz evropskih držav. Govorili so tudi o več sprejemih zavrnjenih prosilcev za azil v državah, ki niso članice EU.

Nemški minister je srečanje s kolegi iz držav, na katere meji Nemčija, organiziral v želji po uskladitvi in izboljšanju boja proti nezakonitemu priseljevanju. Poljska je sicer nedavno uvedla nadzor na meji z Nemčijo in Litvo, potem ko se je vlada v Berlinu odločila, da bo uvedla nadzor na poljski meji.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.