Tehnološki velikani na nogah, želijo jih obdavčiti zaradi medijskih vsebin
V ameriškem tehnološkem velikanu Meta menijo, da so avstralski načrti o obdavčitvi družbenih omrežij zaradi množičnega širjenja medijskih vsebin skrajno nepravični.
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
Avstralska vlada je v začetku leta predstavila osnutek predloga zakonodajnih sprememb, s katerim želijo tehnološke velikane, kot je denimo Meta, udariti po prstih zaradi obsežnega širjenja vsebin medijskih hiš na njihovih družbenih omrežjih.
Zaradi vseh novosti v navadah spletnih uporabnikov, uvajanja umetne inteligence v razna orodja, kot so iskalniki, in dogajanja na družbenih omrežjih številne tradicionalne medijske hiše po svetu bijejo plat zvona.
Ena od težav, na katero se opozarja že dlje časa, je deljenje medijskih vsebin na družbenih omrežjih, od česar imajo v prvi vrsti koristi izključno velikani, kot je Meta, ki ima v lasti Facebook in Instagram. Vsebine, ki jih kreirajo drugi, v tem primeru novinarji, na sebi lasten način zlorablja tudi Google, nič drugače ni v primeru TikToka in drugih.
Avstralci bi jih obdavčili
V avstralski vladi želijo tehnološkim velikanom onemogočiti, da bi avtorske vsebine na ta način zlorabljali brezplačno. Prisiliti jih želijo v plačevanje nadomestila medijskim hišam, z vsebinami katerih si na platformah dvigujejo promet v obliki klikov, všečkov in komentarjev. Posledično si odrežejo izdaten kos oglaševalske pogače in ustvarjajo dobiček.
Avstralska vlada želi v okviru sprememb več zakonov udariti zlasti po Meti, Googlu in TikToku, ki jih želijo obdavčiti za vsebine medijskih hiš, če se ameriški tehnološki velikani za rešitev zagate in plačilo nadomestila ne bodo prostovoljno dogovorili neposredno z medijskimi hišami, vsebine katerih krožijo po omrežjih. Če se za nadomestila ne bodo dogovorili sami, jih bo doletela dajatev v višini 2,25 odstotka njihovih dohodkov v Avstraliji.
»Pravično, da velike spletne platforme prispevajo k trdemu delu,« je aprila poudaril avstralski premier Anthony Albanese. Avstralski parlament bo predloge zakonodajnih sprememb predvidoma obravnaval še letos.
Meta: Gre za nepravično in diskriminatorno zakonodajo
Tehnološki velikani kakršnim koli spremembam ostro nasprotujejo. Pri Googlu so že aprila navedli, da imajo sklenjene komercialne dogovore z več kot 90 avstralskimi medijskimi hišami, pri Meti pa se branijo, da na njihovih družbenih omrežjih mediji sami prostovoljno objavljajo svoje vsebine, saj jim to koristi, kar seveda drži.
Pri Meti so se danes odzvali še ostreje. Avstralsko namero so označili za »skrajno nepravično.« »Naše stališče je jasno, ta zakonodaja je slabo zasnovana, skrajno nepravična ter ne bo prispevala k raznoliki in trajnostni medijski industriji,« so opozorili.
Poudarili so še, da spremembam zakonodaje »odločno nasprotujejo.« Po njihovi oceni gre za »diskriminatorno in ekonomsko nedosledno« zakonodajo, zaradi katere novinarji in avstralska javnost ne bodo dobili medijskega sektorja, kot si ga zaslužijo. Izpostavili so še, da bo zakonodaja doletela le peščico tujih podjetij, zaradi česar gre za »diskriminatoren davek.«
Prva stran dneva
Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.