© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Župan Muhič sprejel Cimermančiča


lokalno
1. 2. 2008, 00.00
Posodobljeno
13:52
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cimermancic_1.jpg
Arhiv Lokalno.si
cimermancic_naslovna.jpg
Peter ob prihodu v županovo pisarno.

Peter Cimermančič, študent biokemije iz Koroške vasi, je bil del zmagovalne ekipe domačih študentov, ki so z novim pristopom zdravljenja okužbe z virusom HIV novembra lani osvojili prvo mesto na tekmovanju iGEM na univerzi MIT v ZDA. Danes ga je na Rotovžu sprejel novomeški župan Alojz Muhič in mu za uspeh čestital, Cimermančič pa je opisal potek tekmovanja in v dar prejel monografijo Novega mesta.

Omenjenega tekmovanja se je udeležilo 56 ekip z vsega sveta, med njimi so bile tudi najuglednejše univerze, kot so ameriške Harvard, Stanford, Berkeley, Princeton, evropske Cambridge, ETH, Pariz, Freiburg, azijske Bangalore, Tokio ter letos prvič tudi štiri najboljše kitajske univerze, je zapisano na spletnih straneh Kemijskega inštituta. Letošnjo skupino slovenskih študentov je sestavljalo sedem študentov biokemije, mikrobiologije in biotehnologije s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo ter Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, del te ekipe je bil tudi Cimermančič.

Pripravili so projekt, v katerem so na celičnih kulturah testirali nov pristop k zdravljenju okužbe z virusom HIV, ki povzroča AIDS. Cimermančič je ob današnjem sprejemu o projektu povedal: ''Virus HIV je velik problem zaradi mutacij. Tako danes naredimo zdravilo proti virusu HIV, a se virus z mutacijo temu zdravilu izogne. Mi pa smo se ga lotili iz njegove najšibkejše točke. In smo napadli na tisti točki, kjer virus, četudi bi spremenil svojo obliko, ne bi bil več nevaren. To točko smo napadli s pomočjo genske terapije. Do okužbe namreč pride tako, da virus napade človeško celico, se v njej razmnoži in v eni sami celici nastane milijon novih. Mi pa smo projekt tako začrtali, da, ko virus pride v to celico, človeška celica naredi samomor, se na nek način žrtvuje za vse ostale in tako prepreči nadaljnjo okužbo.''

Nadaljevanje zgodbe o uspehu domačih študentov pa ni tako optimistično in razveseljujoče kot njihov projekt. Na vprašanje, kako daleč smo torej od pravega zdravila ali načina zdravljenja proti tej smrtonosni bolezni, je Cimermančič odgovoril: ''Precej daleč. Farmacevtske firme, kot sem že večkrat povedal, razvijajo zdravila, od katerih se nadejajo velikih zaslužkov. AIDS pa je predvsem tegoba tretjega sveta, Afrika, Azija,... in tako ni zanimanja za stvari, od katerih ne bi mogli kovati dobičkov.'' Tudi sami avtorji zmagovalnega projekta iz tega naslova verjetno ne bodo kovali dobička, saj odkritja niso patentirali. Po javni predstavitvi v ZDA ga niti niso mogli več zaščititi. ''Mi sedaj ta naš projekt ''pilimo'' in nameravamo naše rezultate in dosežke objaviti v eni od znanstvenih revij. In potem bo to lahko kdorkoli uporabil pri nadaljnjem delu,'' je še povedal.

Peter je sicer študent 4. letnika biokemije in z raziskovanjem na tem področju se intenzivno ukvarja, odkar je začel študirati, v tej smeri pa misli tudi nadaljevati. ''Diplomsko nalogo imam dejansko že narejeno. Naprej pa bom... verjetno bom v Ljubljani vpisal doktorat, ki ga bom delal delno tu in polovico na Univerzi v San Franciscu.'' O tem, ali bo ostal v ZDA ali se mogoče vrnil v Slovenijo oz. Novo mesto, še ne razmišlja.

Kakšnega večjega zanimanja s strani morebitnih bodočih delodajalcev tudi po zmagi ni zaznal in na predstavitvi projekta v Ljubljani so študentje iz novomeške Krke dobili jasno sporočilo: v času študija naberite čim več znanja, tako doma kot v tujini, potem pa so vam vrata pri nas odprta. V pogovoru z županom je Cimermančič še povedal, da podpira načrte o ustanovitvi univerze v sodelovanju s tukajšnjim gospodarstvom, saj je po njegovem mnenju ljubljanska Univerza prevelika in centralizem nikomur ne koristi.

Kot nekdanji dijak Gimnazije Novo mesto se bo v torek udeležil informativnega dne na gimnaziji in dijakom predstavil tako študij biokemije kot tudi omenjeni zmagovalni projekt.

cimermancic_0102_1.mp3

Peter Cimermančič


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.