Zidovi še vedno niso podrti


Letošnje praznovanje ob svetovnem dnevu Romov je minilo predvsem v znamenju plesa, petja in zabave. Romi iz cele Slovenije so se v soboto dopoldan zbrali v krškem kulturnem domu, kjer je v organizaciji Zveze Romov Slovenije potekala že tradicionalna prireditev, ki sta jo v romskem in slovenskem jeziku vodila Nataša Brajdič Slivšek in njen mož Andrej Slivšek. Slednja sta najboljši dokaz, da lahko Romi in večinsko prebivalstvo najdejo skupen jezik.
"V preteklih letih se je v Sloveniji marsikaj spremenilo v smer, da bodo Romi lahko živeli nam podobno življenje. Prihaja pa trenutek, ko bo moral vsak posameznik narediti nekaj zase," je povedal krški župan Franc Bogovič.
Življenje slovenskih Romov se zelo razlikuje od pokrajine do pokrajine. Z višjim življenjskim standardom in skoraj popolno integracijo v okolje se lahko pohvalijo prekmurski Romi, ki že leta živijo v sožitju z ostalimi Prekmurci. Za njimi pa še vedno najbolj zaostajajo prav dolenjski Romi, za kar naj bi bili po mnenju slavnostnega govornika, direktorja Urada za narodnosti Staneta Baluha, v prvi vrsti krivi predsodki.
"Že stoletja živimo drug ob drugemu, zidov pa še vedno nismo podrli, saj integracijo Romov onemogočajo predsodki," je povedal Baluh.
Zidovi in predsodki verjetno ne bodo izginili čez noč, vendar pa lahko prav prireditve, kot je bila sobotna, pomagajo pri njihovem odstiranju. Največji izziv pa še vedno ostaja izobraževanje, ki pri Romih ni najvišje na vrednostni lestvici.
"Znanje in izobrazba sta tisti zaklad, ki najbolj bogati človeka, tako duhovno, kot materialno," je v razmislek romski skupnosti povedal Baluh.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se