Niste zadovoljni s svojim imenom? Toliko vas bo stala spememba
Na začetku leta 2025 smo imeli prebivalci Slovenije 143.000 različnih priimkov in 64.000 imen, med njimi je bila polovica priimkov sestavljena iz dveh ali več priimkov. Šestinosemdeset odstotkov sestavljenih priimkov je unikatnih, torej jih ima le en prebivalec Slovenije. In vendar si posamezniki želijo zamenjati ime, priimek ali celo oboje, pot do nove identitete pa ni tako zapletena.

Osebno ime je temeljna človekova pravica in hkrati dolžnost posameznika, da uporablja svoje ime. Ljudje si osebno ime spreminjamo iz različnih osebnih razlogov tudi zato, ker se z novim imenom preprosto počutimo bolje. Najpomembnejši razlog za spremembo je zagotovo sklenitev zakonske zveze. Do sprememb nemalokrat prihaja zaradi nekaterih drugih družinskopravnih razmerij (razveza ali razveljavitev zakonske zveze, priznanje očetovstva, posvojitev) ali na podlagi prošnje posameznika.
Dvakrat toliko priimkov kot imen
Kot pravijo na statističnem uradu, so sodobna imena čedalje krajša, vsega skupaj pa imamo v Sloveniji 64.000 različnih imen, najpogostejša sta Marija in Franc. Sedem od 10 imen je unikatnih, šest imen pa je tako pogostih, da je z njimi poimenovanih po več kot 15.000 prebivalcev.
Dejansko imamo dvakrat toliko priimkov kot imen, njihovo število pa se še naprej povečuje. Na začetku letošnjega leta smo imeli prebivalci Slovenije 64.258 različnih imen ali za 2001 več kot pred enim letom, seznam priimkov pa se je podaljšal za 4022 na 142.740.
Kar 71 odstotkov imen je unikatnih, torej takih, s katerimi je bil poimenovan samo po en prebivalec (23.245 ženskih in 22.231 moških), po drugi strani pa se šest imen (štiri moška in dve ženski) med prebivalci Slovenije pojavi najmanj 15.000-krat. Gre za najpogostejša imena: Franc, Janez, Marko, Andrej, Marija in Ana.
Če bi bila vsa imena razporejena enakomerno med prebivalstvo Slovenije, bi bilo enako poimenovanih 33 prebivalcev.

Najdaljše ime z 12 črkami, najkrajše pa z dvema
Med nesestavljenimi imeni, ki se med prebivalci Slovenije pojavijo najmanj petkrat, so pri moških najdaljša Konstantinos, Maksimilijan in Massimiliano (12 črk), pri ženskah pa Maksimilijana (13 črk). Najkrajša imena imajo po dve črki. Tako ime nosi 184 prebivalcev, 138 moških in 46 žensk. Med moškimi imeni je najpogostejše An (39), med ženskimi pa Lu (12).
Če upoštevamo prebivalce, ki imajo samo eno, nesestavljeno ime, je pri moških največ imen (37 odstotkov) petčrkovnih, pri ženskah pa šestčrkovnih (26 odstotkov).
Zgodovina priimkov je pestra
Priimki so se sicer v naših krajih začeli pojavljati v 13. stoletju, najprej v Trstu in zaledju, v osrednji Sloveniji pa od sredine 15. stoletja dalje. V osnovi izhajajo iz osebnih imen, družinskih vzdevkov (po telesnih ali značajskih značilnostih, družinskih vezeh ali po živalih), pogosto so nastajali na osnovi poklicev ali krajevnih značilnosti.
Danes je verjetno ena redkih držav brez priimkov Islandija, kjer samo dodajajo končnici -son (za sina) in -dottir (za hči).
In vendar s svojimi imeni in priimki (razen pri že omenjenih porokah) nekateri niso zadovoljni. A je Slovenija država, ki dovoljuje spremembe imen in priimkov, kar ni povsem samoumevno že v naši soseščini.
Kdor ni zadovoljen, lahko spremeni
A kdor se odloči za tak korak, se mora sprehoditi do upravne enote in plačati upravno takso, za prvo spremembo osebnega imena znaša 54,40 evra, naslednja sprememba imena pa znaša 108,80 evra, za to pa mora izpolniti poseben obrazec. Ob tem pa mu ni treba navesti razloga za spreminjanje. Ob vsaki spremembi osebnega imena je oseba dolžna zamenjati vse identifikacijske dokumente in novo ime ali priimek seveda tudi dosledno uporabljati.
Kot dodajajo na upravni enoti v Ljubljani, pa sedanja zakonodaja ne vsebuje kakšnega seznama prepovedanih imen ali priimkov. »Pravico do svobodne izbire osebnega imena se sme omejiti le, če je to nujno za zavarovanje javne varnosti, morale ali pravic in svoboščin drugih ljudi,« pojasnjujejo na upravni enoti.

Dodamo lahko le eno črko
Je pa Slovenija tudi država, ki dovoljuje spremembo imena ali priimka le z dodajanjem samo ene črke. Kot pravi numerologinja Sabrina Leonharda Candare, ta veda ni napovedovanje prihodnosti, je pa odpiranje novih možnosti.
»Sprememba imena ali priimka ima velik vpliv na osebno identiteto, družbene odnose ter tudi na profesionalno prepoznavnost. V nekaterih primerih sprememba imena deluje kot močan psihološki simbol novega začetka. Posameznik se lahko počuti bolj samozavestno, osvobojeno preteklosti. Seveda ni znanstvenih dokazov, da sprememba imena vpliva na dogodke v življenju. Placebo efekt in prepričanje o pozitivnem učinku pa lahko vplivata na razpoloženje, motivacijo in s tem posredno tudi na rezultat v življenju.«
Sicer takih sprememb imen ni veliko, zanimivo pa je, da se pogosto za to in za pomoč pri izbiri imena odločajo podjetniki. »Njih skrbi poslovanje podjetja in sprememba za seboj potegne finančne stroške. A ko podjetje dobi pravo numerološko podporo, se energija pogosto začne premikati v novo, bolj stabilno smer,« dodaja Candare.
Dejansko lahko spreminjamo ime vsega. Lastno ime in priimek, ime podjetja, vse nazive za tovarniške izdelke, imena jadrnic, čolnov, avtomobilskih tablic in še kaj. Zato Sabrina Leonharda Candare rada uporabi tudi znan izrek: ko je učenec pripravljen, pride nasproti učitelj.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se