Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Veterani vojne za Slovenijo v Bosni in Hercegovini


lokalno
Jože Ribič
17. 5. 2011, 13.45
Posodobljeno
15:00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

polaganje_venca_k_spomeniku_padlim_braniteljem_sarajeva.jpg
Arhiv Lokalno.si
Polaganje venca k spomeniku padlim braniteljem Sarajeva
sledovi_bojev_.jpg
Arhiv Lokalno.si
Sledovi bojev

Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Dolenjska je pripravilo dvodnevni izlet v Bosno in Hercegovino ter bližja območja, kjer so se v zadnji vojni odvijali krvavi boji in se dogajale grozote ter vojni zločini.

V času izleta smo veterani bili na sprejemu pri predsedniku občine Ilidža, dr. Senahidu Memiću, si v spremstvu projektant, profesorja Abdulaha Ahmića ogledali ostanke predora izpod letališča, si ogledali znameniti TV stolp na Humu, položili venca k spomenikoma padlih otrok in padlim borcem Sarajeva, pogledali izvir reke Bosne, znano Baščaršijo, bili pri gasilcih kraja Tarčin, bili v Titovem atomskem zaklonišču v Konjicu, si ogledali sledove bojev in znamenitosti Mostarja in se na koncu poti nazaj ustavili še v Jablanici, kjer so ostanki legendarnega mostu na Neretvi.

V Kantonu Sarajeva in Mostarju ter okolici so še močno vidni sledovi bojev. Povsod so, do zadnjega kotička polna, velika pokopališča padlih v zadnji vojni, katera spominjajo na težka dejanja, ki so jih doživljali prebivalci Bosne.

V sami vojni je bilo v Sarajevu v eltih 1992-96 ubitih več kot 12.000 ljudi, več kot 50.000 je bilo ranjenih. Zaradi velikega števila mrtvih in beguncev se je število prebivalcev zmanjšalo na 63% predvojne populacije.

V atomskem zaklonišču

Veterani Dolenjske so bili tudi eni izmed prvih Slovencev, ki so obiskali vojno atomsko zaklonišče v Konjicu. Zaklonišče je bilo namenjeno vrhovnemu poveljstvu jugoslovanske vojske ob morebitnem napadu na Jugoslavijo. Najgloblja točka zaklonišča se nahaja 280 metrov pod zemljo. Gradili so ga v najstrožji tajnosti polnih 26 let. Zaklonišče je še dandanes brezhibno opremljeno tako, da bi v njem lahko živelo 350 ljudi celih 6 mesecev brez stika z zunanjostjo. V njem je vgrajene veliko opreme slovenskih proizvajalcev, ki so sodelovali pri izgradnji. Cena dolgoletnega dela in opremljenosti je dosegla 4,6 milijarde ameriških dolarjev.

Ob tej priliki bi se radi zahvalili tudi tarčinskim gasilcem, ki so nas dočakali ob prihodu v Sarajevo in bili naši vodiči in spremljevalci na vseh ogledih, vključno z ogledom zaklonišča v Konjicu.

Izletnike je vodil član predsedstva OZVVS Dolenjska Fikret Fejzić, v Mostarju pa mu je pomagala tudi domača turistična agencija.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.