Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Studio D: Škofijskih pet let napredka


dolenjski-list
Barbara Barbič
11. 6. 2011, 10.55
Posodobljeno
07. 07. 2011 · 10:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

glavan_uran.jpg
B. B., arhiv DL
Ob razglasitvi novomeške škofije junija 2006 je Andreju Glavanu pastirsko palico nove škofije iz Ljubljane prinesel tedanji metropolit Alojz Uran. (Foto: B. B., arhiv DL)

##IMAGE-3463772##

Vidni so predvsem sadovi na duhovnem področju, je ob peti obletnici delovanja novomeške škofije za Studio D povedal ekonom škofije, dr. Janez Gril. Današnjo mašo ob tej priložnosti bo v stolnici sv. Nikolaja vodil novomeški škof msgr. Andrej Glavan, nastopili bodo številni otroci.

"Škofija je bila ustanovljena 10. junija pred petimi leti. Sobota je za obeležitev najbolj primerna; ob štirih popoldne bo škof daroval mašo. Ker gre za mlado škofijo, bodo pri tej maši prepevali združeni otroški pevski zbori. Okrog 300 otrok iz cele škofije bo prepevalo, kar bo zagotovo dalo posebno vzdušje. Pa tudi nek simbolen poudarek," je včeraj v pogovoru za Studio D ob obletnici povedal ekonom škofije, Janez Gril.

Ob peti obletnici Gril razmišlja, da so se v Novem mestu in okolici verniki dolga stoletja prizadevali, da bi dobili svojo škofijo, vendar okoliščine, zgodovinske in politične, tega niso dovoljevale. "Ravno pred petimi leti pa je naša generacija to dosegla, ko smo v Sloveniji dobili tri nove škofije, tudi novomeško. V tem času smo postavili najbolj osnovne strukture, ki jih ta cerkvena enota potrebuje. Začeli smo uresničevati osnovni namen, da bi bila cerkev, škof in vsi ostali, bližje ljudem," pravi Gril. Meni, da se vidijo predvsem sadovi na duhovnem področju. "Med drugim se je več mladih odločilo za duhovni poklic, dobili smo prvega mučenca, Alojza Grozdeta, v tem času sta bili imenovani še dve redovnici za mučenki. Gre za Slovenki, ki sta živeli v Bosni in mučeniško smrt pretrpeli v Sarajevu. Tudi to so dokazi, da se je v petih letih zgodilo veliko pomembnih stvari," pravi Gril.

Tudi materialni dosežki

V petih letih je opaziti tudi napredke pri materialni plati delovanja škofije: "Poglejte, škofija za svoje delovanje potrebuje nekaj nujnih prostorov. Sestre notredamke so nam podarile prostore nekdanjega samostana v Šmihelu, ki jih počasi obnavljamo," je povedal Gril. V letošnjem letu bodo začeli še z obnovo starejšega dela samostana, ga opremili z novimi okni, novo fasado. Gril je omenil tudi obnovo božjepotne cerkve na Zaplazu in še nekaj načrtov, ki jih imajo za naslednja leta.

Glede na finančno poslovanje pa pravi, da so glavni del dohodkov škofije, tako kot pri ostalih slovenskih škofijah, darovi vernikov. "Če imajo tudi premoženje, ki je pridobitnega značaja, pride tudi iz tega vira nekaj denarja. Naša škofija je v delitveni bilanci z ljubljansko nadškofijo pridobila gozdove na Gorjancih in v Krakovskem gozdu. Iz tega črpamo tudi neke vire. S tem premoženjem ne upravlja sama škofija, pač pa smo ustanovili gospodarsko družbo Beneficij, ki upravlja z družbo. Beneficij je stara latinska beseda, ki pomeni delati dobro. S tem, kar imamo, skušamo narediti kaj dobrega," je še poudaril.

studio_d_glavan.mp3

Studio D. Pogovor z dr. Janezom Grilom ob 5. obletnici škofije Novo mesto


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.