Straža pred kipi bi bila absurd

##IMAGE-3320424##
Ob nedavnih dogodkih na Gorenjskem,kjer sta bila ukradena in uničena dva bronasta kipa, smo se na novomeški enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine pozanimali, kako je z varovanjem in vzdrževanjem teh spomenikov pri nas. Pogovarjali smo se s konservatorko Judito Podgornik,ki je zadolžena za varovanje materialne dediščine.
»Večinoma gre za kipe, ki se nanašajo na obdobje druge svetovne vojne oziroma NOB, za katere v glavnem skrbijo zveze združenj borcev ali pa društva,kot je na primer društvo v Kočevskem rogu za vzdrževanje in ohranjanje partizanskih grobišč. Običajno gre za čiščenje spomenikov in okolice, obnovo črk in podobno. Borčevske organizacije si pri tem navadno pomagajo s sredstvi,ki jih pridobijo od lokalne skupnosti ali države, prispevajo in zbirajo tudi svoja lastna sredstva, včasih pa pridobijo tudi kake druge sponzorje.«
Kako dobro so vzdrževani ti spomeniki?
»Običajno kar dobro. So pa tudi težave. Člani borčevskih organizacij so namreč že precej v letih, čeprav v zadnjem času prihaja tudi precej podmladka,ki jim daje nov zagon. Zaradi tega se stvari tudi kar dobro odvijajo,dobro pa je tudi sodelovaje z našo službo. Skupaj odhajamo na teren in ugotovimo, kaj vse je treba narediti.Običajno gre za manjša popravila, več težav je, če gre za kake grobnice oziroma kostnice, kjer so potrebni večji gradbeni posegi. V bistvu je še najmanj težav v mestih, kjer za spomenike skrbijo komunalne službe, ki so tudi sicer odgovorne za vzdrževanje okolice.«
Kaj pa varovanje?
»Seveda ne moremo zahtevati, da bo nekdo stal ob teh kipih in jih stražil.To bi bilo absurdno. Pa tudi sicer takih stvari, kot so se dogajale na Gorenjskem in v Ljubljani, na Dolenjskem doslej nismo doživeli. No, leta1996 so v Vranovičih pri Črnomlju odnesli bakreno skulpturo, avtor je bil Jakob Savinšek, a je bila kasneje najdena, razrezana na odpadu. Policiji je kasneje uspelo najti krivce, motiv pa je bil baker. To skulpturo imamo sedaj pri nas v skladišču, a jo je nemogoče rekonstruirati. Podobno jena Gorenjskem. Avtorji so večinoma že umrli, kalupov ni več in škoda je nepopravljiva in neprecenljiva.«
Koliko takih spomenikov imamo na našem območju?
»Natančne številke trenutno nimamo.Smo pa pred dnevi na sestanku v Ljubljani govorili prav o tem. Dogovorili smo se, da gremo v naslednjih dneh vsi na teren in pregledamo stanje.V zadnjem času nas o kakih težavah ni obvestil nihče, bi pa izkoristila to priložnost in pozvala vse, ki vedo za kake poškodbe, da nas o tem obvestijo. Če se namreč odzovemo dovolj hitro, se da še kaj popraviti, sicer je zadeva zaključena.«
V zadnjem času se številni naročniki pritožujejo nad pogostimi motnjami internetnega omrežja na Siolu, zato nas zanima, kakšni so razlogi za motnje in zakaj je tako težko priklicati njihovo številko za pomoč uporabnikom.Rokavico bodo pobrali odgovorni na Telekomu Slovenija.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se