Solidarnost, univerzalna vrednota 21. stoletja?

##IMAGE-3437675##
Današnji dan je leta 2005 Generalna skupščina Združenih narodov razglasila za svetovni dan človeške solidarnosti. Ta dan se po vsem svetu spominjamo solidarnosti kot načina boja proti globalni revščini in zavzemanju za ekonomski in družbeni napredek. Tudi v Sloveniji je ta dan priložnost za razmislek o pomoči socialno ogroženim družinam in posameznikom.
"K takšnemu delovanju so posebej zavezane vlade, ki so se v t.i. tisočletni deklaraciji Združenih narodov zavezale k vrednoti solidarnosti kot pomembnemu vidiku mednarodnih odnosov," je ob svetovnem dnevu človeške solidarnosti za STA zapisal tajnik komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci Tadej Strehovec.
V ta namen so vse države, mednarodne organizacije, verske skupnosti in nevladne organizacije povabljene, da promovirajo solidarnost z ubogimi in iščejo nove inovativne metode za izkoreninjenje revščine na lokalni in globalni ravni.
To po navedbah Strehovca še posebej velja za nekatera posebej aktualna področja, kot so prepoved uporabe protipehotnih min, vzpostavitev splošnega dostopa do zdravstva in zdravil za vse ljudi, vzpostavitev globalnih sistemov za pomoč žrtvam naravnih nesreč, splošni dostop do izobraževanja ter aktivno izkoreninjanje revščine, korupcije in terorizma.
"V Sloveniji je mednarodni dan človeške solidarnosti priložnost, da razmislimo, kako bomo konkretno pomagali socialno ogroženim družinam in posameznikom, ki so žrtve ekonomske in finančne krize," poudarja Strehovec. V prihodnjem letu se bo socialni položaj številnih državljanov po njegovem mnenju verjetno še zaostril.
Na takšno socialno stanje bo morala odgovoriti ne samo nova vlada, temveč tudi številne človekoljubne organizacije in posamezniki, je prepričan.
Ob tem je treba izpostaviti, da se kvaliteta družbe ne meri samo po gospodarski uspešnosti, temveč tudi po tem, kako je poskrbljeno za najbolj uboge. "Zato lahko upravičeno pričakujemo, da je sedanja ekonomska kriza lepa priložnost za vsakogar, da v dejanjih uresniči svojo solidarnost do ubogih in socialno deprivilegiranih pa naj bo to v lastnih družinah ali pa v družbi," sklene Strehovec.
Kot po vsej Sloveniji, tudi na našem območju delujejo številne krajevne organizacije Rdečega križa in Karitas, ki se trudijo pomagati socialno ogroženim ljudem - teh je žal vedno več.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se